سیاسی

سال 98، سالی سخت برای ایران

پیام دریابی (مدیریت سایت روزپرتال)

هرساله در ابتدای هر سال نو ، پیش بینی هایی در باره آینده سیاسی و اقتصادی جهان و کشورها در رسانه ها چاپ میشود. گاهی این پیشگویی ها درست و گاهی اوقات در حد یک پیشگویی باقی میماند. ایران نیز از این پیشگویی ها بی نصیب نمانده است و برخی از کارشناسان بر اساس واقعیتها و انفاقات چند ماه اخیر در حوزه سیاست داخلی و خارجی ایران و همچنین شرایط مبهم اقتصادی ایران پیش بینی هایی را انجام داده اند. آنچه را که میتوان نقطه مشترک این پیش بینی ها دانست این است، که حتی خوش بین ترین کارشناسان هم دورنمای روشنی را در سال جدید برای ایران با روند فعلی متصور نیستند.

الف ) چشم انداز اقتصادی روشنی وجود ندارد:

تقریبا همه نشانه های اقتصادی گواه بر این می باشند که ایران در دوران رکود اقتصادی شدیدی قرار گرفته است. محدودیت در صادرات و واردات کالا، تحریم فروش نفت، افزایش قیمت ارز همگی مبین تاثیر گذاری منفی به حوزه های عرضه و تقاضا در بازار می باشد. حال اقتصاد ایران هر روز رو به وخامت می باشد و در صورتی که چاره ای منطقی و بلند مدت برای او اندیشیده نشود، با بی ثباتی در اقتصاد کلان، هر روز باید صدای خرد شدن استخوانهای نحیف طبقه کارگر و کم درآمد را بیش از پیش بشنویم و منتظر افزایش تعطیلی صنایع کوچک و بزرگ در کشور باشیم. متاسفانه از آنجا که شیرازه اقتصادی دولت روحانی پس از خروج آمریکا از برجام پاشیده شده است، با روند کنونی هیچ دورنمای روشنی برای اقتصاد ایران در سال 98  دیده نمیشود.

ب) افزایش اعتراضات کارگری:

در چند ماه اخیر روند اعتراضات کارگری و کارمندی به وضعیت معیشتی و درآمدی رو به افزایش گذاشته شده است. اگرچه در گذشته این اعتراضات وجود داشت اما دولتهای قبلی با ارتباط دادن این اعتراضات با عوامل خارجی، سعی در سرکوب آنها داشتند. اما با وخیم شدن وضعیت اقتصادی و متعاقبا تورم شدید و درآمد کم اقشار ضعیف، این اعتراضات هر روز رو به فزونی می باشد. از اینرو حکومت قادر نخواهد بود که استراتژی قدیمی ارتباط با بیگانگان را برای این حجم از اعتراضات استفاده کند. گسترش بیکاری و فقر در سال آینده دو عامل مهم گسترش این اعتراضات در سال آینده خواهد بود.


بیشتر بخوانید:


ج) امنیتی شدن جامعه:

شرایط وخیم اقتصادی، افزایش احتمالی اعتراضات ، انتخابات مجلس بعدی ، شرایط شکننده دولت روحانی و تحریمها همگی میتوانند عواملی باشند که حکومت جمهوری اسلامی را مجاب کند که در سال آینده برای کنترل امور، کشور را به سمت امنیتی تر شدن پیش ببرد. از اینرو شاید افزایش بودجه وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران را بتوان در همین راستا تفسیر و توجیه کرد.

اگرچه تمام موارد فوق را می توان پیش بینی هایی براساس شرایط حاکم بر ایران دانست، اما ظاهرا افراد داخل حکومت نیز خطرات احتمالی اعتراضات مردم و همچنین فشارهای خارجی را حس کرده اند. از بین این موارد می توان به هشدار حسن خمینی، نوه آیت‌الله روح‌الله خمینی بناینگذار جمهوری اسلامی، اشاره کرد که گفته است: «هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم و دیگران بروند». در همین راستا فائزه هاشمی دختر آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز معتقد است: « فروپاشی محتوایی نظام اتفاق افتاده است و سیاست های فعلی کشور را به براندازی هدایت می کند.». چیزی که در کنار همه این پیش بینی های میتوان به یقین گفت آن است که سال 98 یکی از پر چالش ترین سالهای کشور پس از انقلاب سال 57 می باشد.

منبع: روزپرتال

تاریخ چاپ : 27-12-1397

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + پانزده =

بستن