اجتماعی

رزمایش قطع اینترنت لغو شد

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: رزمایش قطع اینترنت لغو شد و شرکت سداد صلاحیت الزام شرکت ها به انتقال سرورها به داخل کشور را ندارد.

محمدجواد آذری جهرمی امروز چهارشنبه با انتشار توییتی در حساب کاربری خود نوشت: در حاشیه دولت، همه از رزمایش! پرسیدند، دیشب، گزارش کردم که برای چک تاب‌آوری زیرساخت بانکی در برابر تحریم روشهای دیگری جز قطع اینترنت «شرکت سداد» هم وجود داشت. گزارشی دریافت کردم که این برنامه «لغو» شده است. ضمنا سداد صلاحیت الزام شرکتها به انتقال سرورها به داخل کشور را ندارد.

وی همچنین در باره کامنت یکی از کاربران که نوشته بود در نامه سداد به وضوح و تهدیدآمیز گفته شده این رزمایش ارتباطی به زیرساخت‌های حیاتی ندارد بلکه اجبار کسب و کارهای خصوصی به انتقال سرور به داخل است توضیح داد: سداد یک شرکت است و صلاحیت امر و نهی به سایرین را ندارد. در مراجع قانونگذار نیز چنین تصمیمی تا کنون اخذ نشده است.

نامه اخیر یک شرکت‌ ارائه‌دهنده درگاه پرداخت اینترنتی (سداد) مبنی بر اینکه به ‌زودی ”رزمایش قطع اینترنت” آن هم بصورت مکرر برگزار خواهد شد سبب دلمشغولی کسب و کارهای نوپای مجازی شد؛ هرچند وزیر  با مجموعه توییت های انتقادی خود تلاش کرد نگرانی ها را برطرف کند.

در متن نامه سداد آمده بود:

«پیرو اطلاعیه صادره از شاپرک و بنابر اعلام پدافند غیرعامل کشور، به‌منظور رزمایش قطع اینترنت به‌اطلاع می‌رساند، تمام سرویس‌های مبتنی بر کارت در تاریخ 1397/11/7 از ساعت 10 تا 12 به‌مدت دو ساعت قطع خواهد بود.در این فرآیند تمام پذیرندگان دارای سرور خارج از کشور، از دسترس خارج خواهند شد.

بدیهی است پس از پایان رزمایش تمامی سرویس‌ها به حالت عادی خود باز خواهند گشت.در آینده نزدیک این رزمایش به‌تناوب تکرار شده و در نهایت تمامی پذیرندگانی که دارای سرویس خارج از کشور هستند از سرویس پرداخت خارج خواهند شد.لذا پیشنهاد شده است نسبت به انتقال سرور خود به داخل کشور اقدام کنند».

ضعف در شناخت رسانه 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از عبارت «رزمایش قطع اینترنت» در ابتدای نشر این نامه در فضای مجازی در توییتی نوشت:عبارت #رزمایش_قطع_اینترنت یکی از فجیع‌ترین عباراتی بود که برای ضایع کردن یک موضوع بسیار مهم مثل بررسی تاب‌آوری زیرساختهای حیاتی کشور، بکار برده شد. اینگونه ناشی‌گری می‌کنیم و بعد فضای مجازی را مقصر می‌دانیم. باید بپذیریم در شناخت رسانه ضعف داریم.

محمدجواد آذری جهرمی در توییتی دیگر نوشت: زیرساخت بانکداری الکترونیکی از زیرساختهای حیاتی کشور محسوب می‌شود،باید در برابر تهدیدات از جمله تحریم، مقاوم باشد.تست امروز پدافند غیرعامل بر روی شرکت سداد،برای سنجش تاب‌آوری آن بوده و ارتباطی با اینترنت کشور ندارد.

در همین پیوند، محمدجعفر نعناکار مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات نیز در توییتی اعلام کرد: در خصوص نامه یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت مبنی بر عدم ارائه خدمت به سرویسهای مستقر در خارج از کشور با دستور @amirnazemy (معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات) موضوع را پیگیری نمودم، با عنایت به اینکه مستندی دال بر انتقال اجباری سرورها یافت نشد موضوع انتقال اجباری سرورها مختومه گردید.

منبع: آفتاب

تاریخ چاپ : 03-11-1397

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

بستن