سیاسی

اخبار تایید نشده از تلاش آمریکا برای راه اندازی پایگاه نظامی مجاهدین خلق در افغانستان

رسانه‌های افغانستان به تازگی خبری محرمانه را درخصوص تلاش عربستان و آمریکا برای افتتاح پایگاه نظامی مجاهدین خلق در افغانستان منتشر کردند و اذعان نموند این خبر می‌تواند حساسیت ایرانی ها را برانگیخته و آنان را وادار به مقابله به مثل با این تحرکات ضدایرانی نماید.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا اقدامات جدیدی را علیه ایران آغاز کرده است. اقداماتی که می تواند بیش از پیش ثبات و امنیت منطقه و جهان را باخطر جدی موجه سازد. بر اساس این خبر، قسمتی از کمک های ضد ایرانی ترامپ، به مجاهدین خلق ایران رسیده است تا آنان در مناطق مرزی ایران در کشورهای همسایه پایگاه نظامی ایجاد کنند و از آن پایگاه ها به داخل ایران نفوذ نموده و عملیات انجام دهند. برخی از کمک‌های های دولت آمریکا نیز بمنظور تجهیز سایبری تروریست‌های مجاهدین خلق و حضور فعال آنها در شبکه‌های اجتماعی فیس بوک، توییتر و اینستاگرام شده است. شنیده می شود که تاکنون رایزنی‌ها با سران عراقی و افغانی در بغداد و کابل برای افتتاح پایگاه‌های مجاهدین آغاز شده است.

یک منبع از ارگ ریاست جمهوری افغانستان ادعا می کند که مریم رجوی به کابل رفته و با حمدالله محب مشاور عالی امنیت ملی اشرف غنی دیدار و گفتگو کرده است. مریم رجوی رهبر گروه تروریستی مجاهدین خلق، به همراه دیپلمات های آمریکایی به کابل رفته و قرار است طی روزهای آینده به منطقه زیرکوه شنیدند هرات سفر کند و در ابتدا در این منطقه یک پایگاه نظامی را تاسیس و قمستی از پایگاه آمریکایی ها را با تعدادی از نیروهای مجاهدین خلق را که چند سال قبل از بغداد عراق به این منطقه آورده شده بودند، تحویل بگیرد.

در ماه میزان سال ۹۱ روزنامه الامة چاپ پاکستان در خبری نوشته بود که نیروهای امریکایی در افغانستان برای ۲۰۰۰ عضو کلیدی مجاهدین خلق در ولسوالی شیندند ولایت هرات، تعلیمات نظامی داده و آنها را نظارت می کنند. در همین حال، اطلاعات رسیده حاکی از آن بود که آمریکا در ارتباط با توافقنامه استراتژیک، افغانستان را وادار به پذیرش تروریست های مجاهدین خلق در خاک خود کرده است. شیندند از گذشته منطقه ناامنی بوده و همواره نظامیان آمریکایی در این منطقه حضور داشته و گفته می شود که علت اصرار بر ماندن آمریکایی ها در شیندند، وجود معادن ناشناخته در این منطقه بوده است.

در زمان حضور روس ها در افغانستان، این منطقه همواره تحت مراقبت کامل آنان بوده و حتی در آنجا میدان هوایی نظامی نیز تاسیس شده که اکنون آمریکایی ها از آن برای مقابله با ایران استفاده می کنند و دولت افغانستان کاملا از آن منطقه و نقل و انتقالات این میدان هوایی بی اطلاع است. اهالی شیندند نیز از تردد مشکوک عرب ها در منطقه حکایت می کنند. یک تن از اهالی شیندند که به هرات سفر کرده به خبرنگار افتخاری ما گفت که مدتی است سعودی‌ها وارد منطقه شده اند و در نزدیکی پایگاه های آمریکایی، در تردد هستند. اما اینکه آنان در این منطقه چه می کنند و چه هدفی دارند مشخص نیست.

رسانه‌های افغانستان نوشته اند ایرانی ها که از دیرباز پیش بینی چنین مواردی را در مرزهای خود با افغانستان می کردند و از این ناحیه در معرض خطر قرار داشتند، تدابیر امنیتی را اتخاذ کرده و تعدادی از طالبان و افراد ناراضی حکومت افغانستان را جذب نموده آنان را تامین مالی می‌کردند تا در چنین مواردی از آنان استفاده کنند. از جانب دیگر، ایرانی ها پس از سوریه بر آماده باش لشکر فاطمیون که بیشتر متشکل از هزاره های افغانستانی مستقر در ایران بوده است، تاکید ورزیده اند که در صورت احساس خطر از جانب آمریکایی ها و عرب ها و سازمان مجاهدین خلق ایران، لشکر ۳۰۰۰۰ نفری فاطمیون را وارد میدان کرده و در رویارویی با خطرات مرزی با افغانستان از آنان استفاده کنند.

بتازگی شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی اشرف غنی در فیسبوک نوشت: ایران بجای طرفداری از گفتگو با طالبان بهتر است با مجاهدین خلق گفتگو کند اما پست فیسبوکی خود را پس از چند ساعت حذف کرد!

منبع: مرکز مطالعات خلیج فارس

تاریخ چاپ : 28-10-1397

برچسب ها

یک نظر

  1. می شود گفت گه : تقریبا خبر خوبی است / البته نه اینکه فکر کنید من علاقه به آنان دارم و یا طرفداری می کنم از آنان نه به هیچ عنوان / ففط فقط از این جهت که به نظرمن اینان می توانند وارد فاز جنگ خیابانی ودرگیری شهری شوند تا مزدوران حکومتی را به زانو درآورند. اگر شود چه می شود!!! (( حالا یا نظرمن درست یا غلط )) ولی اینان میتوانند در جنگ شهری کمک عالی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 15 =

بستن