اقتصادی

هشدار بخش خصوصی در مورد سیاست‌های ارزی دولت؛ اقتصاد تعطیل می‌شود

ناهماهنگی میان دستگاه‌های تصمیم‌گیر اقتصادی به جایی رسیده که به گفته فعالان بخش خصوصی تا چند ماه دیگر باید فاتحه صادرات و واردات را خواند. در حالی که تحریم‌ها روابط اقتصادی تجار با بازارهای بین‌المللی را تحت تاثیر قرار داده اما بر اساس آنچه فعالان اقتصادی می‌گویند، مشکلات داخلی این روزها بیش از تحریم‌ها، بازار و تجارت کشور را تهدید می‌کند. همان‌طور که طی ماه‌های گذشته با انواع و اقسام بخشنامه‌های مختلف مواجه بودیم که نه تنها تاثیر مثبتی در اقتصاد نداشت بلکه به گفته فعالان اتاق بازرگانی، اقتصاد کشور را به شدت دچار مشکل کرد. این در حالی است که ‌رییس اتاق بازرگانی تهران معتقد است که اگرچه مشکل تحریم بر هیچ کس پوشیده نیست ولی مشکلات داخلی بیش از تحریم‌ها، اقتصاد ایران را اذیت می‌کند. در حال حاضر شاهد این هستیم که بسیاری از صنایع و تولیدکنندگان با مشکلات زیادی مواجه هستند .
به گفته نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران، آنچه که در طول ماه‌های گذشته با آن روبه‌رو بوده‌ایم ناهماهنگی جدی میان بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت است. از این رو با توجه به ناهماهنگی‌های موجود میان دستگاه‌های اقتصادی دولتی کشور در آینده نزدیک هم صادرات و هم واردات به زمین خواهد خورد. از طرفی گروهی دیگر از صادرکنندگان اسم و رسم‌دار کشور نیز معتقدند بهار پیش‌رو فصل بسیار سختی برای صادرات خواهد بود. این در حالی است که در شرایط فعلی نیز چند ماهی می‌شود که برخی تجار قدیمی صادرات خود را متوقف کرده‌اند.
بر همین اساس فعالان بخش خصوصی در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران که دیروز برگزار شد، علاوه بر بیان چالش‌های اقتصادی این روزهای کشور و هشدار به دولتمردان، میزبان رییس سازمان ملی استاندارد بودند و عملکرد سازمان ملی استاندارد را مورد نقد قرار دادند. اگرچه نیره پیروزبخت اعلام کرد سازمان ملی استاندارد پلیس فضای کسب‌وکار نیست و از توسعه همکاری با اتاق بازرگانی استقبال می‌کند. از این رو در نهایت ‌بهمن عشقی‌ دبیرکل اتاق بازرگانی تهران و ‌محمودرضا طاهری‌ مدیرکل استاندارد استان تهران تفاهمنامه‌ای با هدف ایجاد بستری مناسب برای هموار کردن مسیر رشد، توسعه کیفیت، استانداردسازی و نهادینه کردن حمایت از فعالان اقتصادی در حوزه استاندارد و کیفیت، امضا کردند. این تفاهمنامه همکاری در زمینه حمایت از تولید، صادرات، واردات و توزیع کالا و خدمات و همچنین توسعه و ترویج و تقویت استانداردسازی را افزایش خواهد داد.

از استانداردها کوتاه نمی‌آییم

بر همین اساس رییس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه در شرایط دشوار کنونی از استانداردها کوتاه نمی‌آییم، گفت: اما برای تسهیل فرآیندها، تغییراتی در روال کارها داده‌ایم تا فرآیندها ساده‌تر انجام شود. نیره پیروزبخت افزود: شرایط سختگیرانه استاندارد فقط برای یک موقعیت سخت و خاص نیست. استاندارد ویژگی قابل قبولی است که در همه شرایط باید رعایت شود تا سلامت و ایمنی مردم تضمین شود.
‌وی افزود: بسته حمایتی مناسبی برای تولید داخل، واردات و صادرات تدوین کرده‌ایم که کار تجار و بازرگانان را راحت می‌کند. معاون رییس جمهور اظهار داشت: در این زمینه‌ بحث ثبت کالا و برند مطرح شده است؛ اگر یک واردکننده دو بار از یک گمرک مشخص کالا وارد کرده باشد و مطابق استاندارد باشد، به او تسهیلات می‌دهیم و دفعات بعد کمتر ماندگاری در گمرک خواهد داشت.
پیروزبخت در ارتباط با تسهیلاتی که برای واحدهای تولیدی دیده شده است، گفت: وقتی واحد تولیدی، مواد اولیه و کالای واسطه‌ای وارد می‌کند، می‌تواند با اظهار انطباق و تعهد، کالا را ترخیص کرده و سپس‌ سازمان استاندارد کنترل‌ها را هنگام تولید انجام می‌دهد.
رییس سازمان ملی استاندارد اضافه کرد: این فرآیند شامل خودروسازی‌ها برای واردات قطعات خودرو نیز می‌شود.
پیروزبخت همچنین با یادآوری تدوین ۳۲ هزار و ۵۰۰ استاندارد در کشور، گفت: همه استانداردهایی که برای بخش‌های صنعت و خدمات حائز اهمیت است، تدوین شده و از امسال تاکید خود را روی تجدیدنظر استانداردها می‌گذاریم و بر کیفیت و به روز کردن این استانداردها متمرکز می‌شویم.
معاون رییس جمهوری اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی اقتصادی کشور، خیلی از استانداردها باید با شرایط روز کشور متناسب شود.

توقف تولید برخی خودروها

پیروزبخت همچنین در حاشیه این نشست گفت: هر کدام از خودروها که تا یک سال آینده مشکل‌شان حل نشود و در بازدهی‌ها قبول نشوند باید تولیدشان متوقف و از چرخه خارج شوند. وی اظهار کرد: در رابطه خودروسازی‌هایی که خودروی غیراستاندارد دارند ما به آنها یک سال فرصت دادیم تا موارد غیراستاندارد بررسی و موارد را برطرف کنند. در حال حاضر نمی‌توانیم بگوییم کدام خودروها متوقف خواهند شد، باید تست‌های مربوطه مجددا انجام شود. برای برخی موارد آزمایش باید در کشورهای دیگر انجام شود و نمونه باید از کشور خارج شود.
پیروزبخت در ادامه تصریح کرد: استارت این کار زده شده و برنامه‌ها را به خودروسازان داده‌اند در مجموع رسیدگی به وضعیت خودروها و واگذاری علامت استاندارد و تاییدیه خودروها چند ماهی زمان می‌برد و باید منتظر بود تا انجام شود.

مشکلات داخلی سخت‌تر از تحریم‌ها

رییس اتاق بازرگانی تهران نیز در ادامه با بیان اینکه مشکلات داخلی، هم‌اکنون بیش از تحریم‌ها اقتصاد ایران را تهدید می‌کند، گفت: تعدیل نیرو در واحدهای تولیدی رونق گرفته است. مسعود خوانساری با اشاره به اجرای طرح پویش موانع کسب‌و‌کار گفت: یک میلیون نفر در شبکه‌های مجازی این موضوع را پیگیری کرده‌اند و ارتباط میان اعضا‌ با اتاق به خوبی برقرار شده است. علت اجرای چنین طرحی، این بود که هر روز شکایت‌های زیادی به اتاق بازرگانی می‌رسد که موانع پیش روی تولید و کسب و کار را اعلام می‌کند به خصوص اینکه این موانع، اقتصاد ایران را مختل کرده است.
رییس اتاق بازرگانی تهران افزود: اگرچه مشکل تحریم بر هیچ‌کس پوشیده نیست ولی مشکلات داخلی بیش از تحریم‌ها، اقتصاد ایران را اذیت می‌کند که اگر مدیریت نشود، اقتصاد ایران به شدت متاثر خواهد شد. این در حالی است که این مشکلات را در وزارتخانه‌ها و دولت می‌توان حل کرد و حتی در جلسات سران سه قوه نیز می‌توان آنها را مطرح کرد تا تصمیم‌گیری لازم در مورد آن صورت گیرد.
وی از وزارتخانه‌ها از جمله صنعت درخواست کرد تا ثبت‌سفارش را سامان دهند و گفت: گردش ثبت‌سفارش، مشکلات زیادی را ایجاد کرده که اکنون یکی از موانع اصلی پیش روی تولید و تجارت کشور است، پس باید مهلت آن شش ماهه شود‌ در حالی که اکنون سه ماهه است. البته نباید موضوع مواد اولیه را نیز نادیده گرفت‌ این در حالی است که ماشین‌آلات نیز به گمرکات آمده است، اما مشکلات ثبت‌سفارش، ترخیص آنها را با مشکل مواجه کرده است.

درخواست واردات بدون انتقال ارز برای مواد اولیه

خوانساری با اشاره به ضرورت انجام واردات بدون انتقال ارز خاطرنشان کرد: واحدهای تولیدی مشکلات بسیاری را برای تامین مواد اولیه و واسطه‌ای خود دارند، پس اگر قرار باشد که ثبت‌سفارش و مراحل طولانی آن در سامانه نیما نیز طی شود، مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد. بنابراین پیشنهاد می‌شود واردات بدون انتقال ارز برای مواد اولیه انجام شود.
وی خواستار آزادسازی ورود موقت برای حمایت از تولید شد و گفت: در رابطه با مناطق آزاد مجوزی صادر شده است که ۳۲۰۰ قلم کالا به مناطق آزاد بیاید، این موضوع را تسریع کرده است ولی نیاز به متممی دارد تا این کالاهای مرتبط با واحدهای تولیدی از مناطق آزاد به سرزمین اصلی وارد شود.
خوانساری با اشاره به نامه‌نگاری‌های اتاق تهران با وزیر صنعت گفت: از این وزارتخانه درخواست می‌شود که مشکلات و بحران‌های پیش روی صنعت و تولید کشور را حل کند‌ چراکه اگر نجنبیم، به دست خود گرهی به گره‌های موجود اضافه خواهیم کرد‌ چراکه اکنون بسیاری از صنایع و تولیدکنندگان دچار مشکل هستند و روز به روز واحدهای تولیدی تعدیل نیرو می‌کنند و با مشکل مواجه شده‌اند.
وی همچنین به انتخابات اتاق‌های بازرگانی که۱۱ اسفندماه برگزار می‌شود، اشاره کرد و گفت: هر قدر اعضا بیشتر حضور یابند، مطالبه‌گری اتاق بازرگانی به نفع تولید و کسب‌و‌کار از دولت بیشتر خواهد بود.

صادرات و واردات زمین می‌خورد

نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در این نشست اعلام کرد: با توجه به ناهماهنگی‌های موجود میان دستگاه‌های اقتصادی دولتی کشور در آینده نزدیک هم صادرات و هم واردات به زمین خواهد خورد. پدرام سلطانی اظهار کرد: آنچه که در طول ماه‌های گذشته با آن روبه‌رو بوده‌ایم ناهماهنگی جدی میان بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت است. متاسفانه ما به هرجا که سر می‌زنیم هر یک از طرفین می‌گویند که مشکل از طرف دیگری است و کسی مسوولیت قبول نمی‌کند.
وی تاکید کرد: اگر همین روال ادامه پیدا کند، بسیاری از اهداف اقتصادی کشور اجرایی نخواهد شد.نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به کاهشی شدن آمار صادرات در ماه آذر، تاکید کرد: اگر مشکلات جدی موجود حل نشود، همین روال در زمستان نیز ادامه خواهد یافت و احتمالا روند صادرات ما به شکل نزولی پیگیری می‌شود. ما نیاز داریم که با یک نگاه واحد و مسوولیت‌پذیر لااقل دغدغه‌های ابتدایی فعالان اقتصادی برطرف شود.

توقف صادرات پس از ۶۴ سال

همچنین اسدالله عسگراولادی رییس اتاق مشترک ایران و چین با بیان اینکه صادرات خود را متوقف کرده‌ام، گفت: امروز صادرکنندگان با چالش‌های جدی مواجه هستند و مسائلی مانند بازگرداندن ارز حاصل از صادرات باعث شده بسیاری از آنها صادرات خود را متوقف کنند. بنده نیز پس از ۶۴ سال فعالیت صادراتی، دو ماه است که فعالیت خود را متوقف کرده‌ام.
وی با بیان اینکه خارجی‌ها شناختی از سامانه نیما ندارند، گفت: نمی‌توان انتظار داشت که در کوتاه‌ترین زمان صادرکنندگان پول خود را وارد سامانه نیما کنند، زیرا وقتی یک خریدار خارجی قصد بازگرداندن پول را دارد از ما می‌خواهد که یک حساب بانکی به او بدهیم.
عسگراولادی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما این است که بهار پیش‌رو فصل بسیار سختی برای صادرات خواهد بود. از این‌رو امیدواریم که با پیگیری بانک مرکزی لااقل بخشی از مشکلات صادرکنندگان حل شود، زیرا در غیر این صورت امکان ادامه‌‌ فعالیت وجود نخواهد داشت.

SPVیعنی هیچ!

رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق تهران نیز با بیان اینکه به کونلون تکلیف شده تا فعالیت خود با ایران را متوقف کند، گفت: تمام ال‌سی‌هایی که از بانک‌های تحریمی گشایش شده، از سوی این بانک چینی رد می‌شود. فریال مستوفی گفت: در جلساتی که بعد از خروج آمریکا از برجام در اروپا شرکت کرده‌ام، باید به صراحت گفت که در مورد SPV اتفاقی نخواهد افتاد و همه چیز در مورد آن یعنی هیچ!
وی افزود: هیچ کشوری در اتحادیه اروپا، هنوز میزبانی SPV را نپذیرفته است و هیچ کشوری هم هنوز نمی‌داند که با چه مکانیسمی بایدSPV را اجرایی کند. بنابراین همه شرکت‌های بزرگ اروپایی هم می‌دانند که نمی‌توانند با ایران کار کنند. بنابراین می‌توان گفت که SPV یعنی هیچ!
مستوفی در خصوص همکاری کونلون بانک نیز گفت: به چین و هنگ‌کنگ سفر داشته‌ام و در جلسه‌ای که تمام بانک‌های چینی و نیز سایناشور در آن حضور داشتند، شرکت کردم. باید جهت اطلاع شما بگویم که بانک کونلون، بانکی است که خود در تحریم است؛ اگرچه بیش از ۷۰ سهام آن، متعلق به شرکت نفت چینی است و ۶۰ درصد کار آن به دلار صورت می‌گیرد؛ به همین دلیل به بانک کونلون، تکلیف شده که با ایران کار نکند.
مستوفی گفت: تنها موردی که کونلون با ایران کار خواهد کرد، آن است که تمام معاملاتی که تا ۳۰ اکتبر با این بانک انجام شده است، ادامه یافته و تمام خواهد شد؛ اما این نکته را هم باید در نظر گرفته شود که اگر ال‌سی باز شده از بانک‌های تحریمی بوده باشد، کونلون آن را انجام نمی‌دهد و باید ال سی را عوض کنند و از ۱۵ بانک دیگر که مورد قبول است، کار باید انجام شود.
وی ادامه داد: بعد از این هم، کونلون تمام پروژه‌های فولاد و پتروشیمی را نیز متوقف خواهد کرد و تنها کونلون قرار است که در مورد مسائل بشردوستانه یعنی دارو و غذا، کار با ایران را ادامه دهد. مستوفی گفت: وضعیت چین نیز به این طریق است و هنگ‌کنگ نیز کاملا معاملات خود با ایران را بسته است.

منبع: جهان صنعت

تاریخ چاپ : 26-10-1397

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

بستن