سیاسی

کشتی‌های جنگی ایران راهی اقیانوس اطلس می‌شوند

اواخر ماه مارس دو شناور نیروی دریایی ایران عازم اقیانوس آرام خواهند شد. مقامات نداجا از حضور ۵ ماهه ناوشکن سهند و ناو لجستیکی خارک در قلمرو دریایی ایالات متحده خبر می‌دهند. گامی در جهت تشدید تنش بین ایران و آمریکا؟

یروی دریایی ایران از اعزام کشتی‌های جنگی به اقیانوس آرام خبر می‌دهد. تورج حسنی، جانشین فرمانده نیروی دریایی ایران می‌گوید ناوگروه اعزامی ارتش، اوایل سال ۹۸ به ماموریتی ۵ ماهه اعزام می‌شوند.

این مدت، طولانی‌ترین ماموریت نیروی دریایی ایران طی ده سال گذشته است. خبرگزاری فارس می‌نویسد: «برنامه اعزام این ناوگروه از چند سال قبل در دستور کار نداجا قرار داشت.»

حضور دو یگان شناوری ایران در ماموریت اطلس قطعی شده است. این ناوگان شامل ناو لجستیک خارک و ناوشکن سهند خواهد بود که عرشه پرواز هلی‌کوپتر دارد و به سلاح‌های ضد هوایی، توپ‌های ضد کشتی، موشک‌های زمین به زمین و زمین به هوا مجهز است.

رسانه‌های ایران، ناوشکن سهند را”قدرتمندترین ناوشکن خاورمیانه” و “پیشرفته‌ترین ناوشکن جنگی غرب آسیا” خوانده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس،  ناوگروه اعزامی نداجا در یکی از کشورهای آمریکای لاتین و احتمالا ونزوئلا پهلو خواهد گرفت.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند از آنجا که ناوهای هواپیمابر آمریکایی در آب‌های خلیج فارس و نزدیک به حریم ایران تردد می‌کنند، نیروی دریایی ایران  هم می‌تواند دامنه ماموریت‌های خود را گسترش دهد و در حوالی حریم دریایی آمریکا تردد کند.

وبسایت شبکه اول تلویزیون آلمان “تاگس شاو” در گزارشی می‌گوید این ماموریت تنش بین ایران و آمریکا را بالا می‌برد.

خروج آمریکا از برجام، شکاف و تنش بین دو کشور  را تشدید کرد. آمریکا تحریم‌ها را دوباره به جریان انداخت تا جلوی صادرات نفتی ایران را بگیرد. ایران هم تهدید کرد که اگر نتواند نفت بفروشد، تنگه هرمز را می‌بندد. یک سوم نفت صادراتی به دنیا از این آبراه عبور می‌کند.

جانشین فرمانده نیروی دریایی ایران، حضور مستمر ناوگروه‌های این کشور را، حفظ و حراست از منافع جمهوری اسلامی در آب‌های دوردست و خنثی سازی پروژه “ایران هراسی” دانسته است.

منبع: دویچه وله فارسی

تاریخ چاپ : 16-10-1397

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 6 =

بستن