اجتماعیسیاسی

شرط احیای دریاچه ارومیه؛ همراهی مدیران و تامین بودجه

رئیس سازمان محیط زیست می‌گوید یکی از دلایل عدم احیای دریاچه ارومیه مطابق برنامه، تامین نشدن بودجه لازم است.

رئیس سازمان محیط زیست می‌گوید یکی از دلایل عدم احیای دریاچه ارومیه مطابق برنامه، تامین نشدن بودجه لازم است. کلانتری همچنین گفته انتقال آب دریا به استان‌ها بلامانع است اما این آب نباید در کشاورزی مصرف شود.

به گفته معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه احیای دریاچه ارومیه به دلیل برخی مشکلات و ناهمنگی‌ها و به خصوص اختصاص نیافتن بخش بزرگی از بودجه لازم دست‌کم دو سال تاخیر خواهد داشت.

عیسی کلانتری در یک گفت‌وگوی تفصیلی با خبرگزاری ایلنا که متن آن شنبه ۱۵ دی‌ماه (۵ ژانویه) منتشر شد گفت: «قرار بود تا سال ۱۴۰۴ یا ۱۴۰۵ دریاچه به تراز اکولوژیک بازگردد، اما به علت مشکلات مالی که دولت با آن برخورد داشت از بودجه دریاچه تنها ۴۵ درصد تخصیص داده شد. با توجه به مشکلات بودجه پروژه‌های ما عقب افتاد و به طور مثال ۳۰۰ میلیون مترمکعب آبی که قرار بود از پساب تصفیه‌خانه‌های شهرهای اطراف وارد دریاچه شود دو سال عقب افتاد.»

او که دبیری ستاد احیای دریاچه ارومیه را نیز بر عهده دارد عدم همراهی مدیران محلی و بی‌توجهی به مصوبه سال ۹۳ هیئت دولت مبنی بر توسعه نیافتن فعالیت‌های کشاورزی در حوضه آب‌ریز دریاچه را از دیگر علت‌های تاخیر در احیای این دریاچه عنوان کرد.

عیسی کلانتری می‌گوید عکس‌های ماهواره‌ای و بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که طی این سال‌ها سطح زیر کشت در استان آذربایجان غربی ۲۰ هزار  هکتار افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه مهرماه امسال ضمن انتقاد از توسعه اراضی کشاورزی در حوضه آب‌ریز دریاچه ارومیه خبر داد که این مسئله به شورای عالی امنیت ملی ارجاع داده شده است.

کلانتری گلایه می‌کند که در سه چهار سال اول فعالیت ستاد احیا، استانداران سابق و مدیران کل آب، کشاورزی و محیط‌زیست و نمایندگان‌ استان‌های مجاور دریاچه در مجلس شورای اسلامی “مسئله احیای دریاچه ارومیه را جدی تلقی نمی‌کردند”.

احیای دریاچه ارومیه؛ شاید ۹ یا ۱۰ سال دیگر

او با بیان این که در آن سال‌ها معضل اصلی مدیران دولتی بودند که همراهی نمی‌کردند گفت: «دولتی‌ها منافع بخشی را بر منافع ملی ترجیح می‌دادند که این موضوع با توجه به برخوردهای شدیدی که آقای رییس‌جمهور داشت، اصلاح شده است. البته هنوز هم برخی از دستگاه‌های ستادی دولت قبول ندارند که دریاچه ارومیه باید احیا شود.»

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست می‌گوید دولت با احتساب بهای دلار در سال گذشته، تا کنون حدود یک میلیارد دلار برای احیای دریاچه ارومیه خرج کرده است و اگر یک میلیارد دلار سرمایه مورد نیاز تامین شود دریاچه ارومیه تا سال ۱۴۰۶ یا ۱۴۰۷ به “تراز اکولوژیک” خود باز می‌گردد.

کلانتری پائیز سال گذشته گفته بود با بودجه‌ای که دولت برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص می‌دهد این کار عملی به نظر نمی‌رسد و با توجه به وضعیت اقتصادی دولت لازم است از بانک‌های خارجی ۳ تا ۳ و نیم میلیارد دلار وام گرفته شود.

بهبود نسبی وضعیت دریاچه ارومیه

ظاهرا در سال آبی جاری وضعیت دریاچه ارومیه به نسبت سال پیش اندکی بهبود یافته است. فرهاد سرخوش، مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی هفته گذشته به ایسنا گفته است که بر اثر افزایش بارندگی و رهاسازی آب از سدها و رودخانه‌های استان به دریاچه ارومیه تراز آب این دریاچه به نسبت سال قبل ۲۵ سانتی‌متر افزایش داشته و سطح آن ۳۰۰ کیلومتر مربع گسترش یافته است.

 

منبع: دویچه وله فارسی

تاریخ چاپ : 16-10-1397

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

بستن