اقتصادی

کاهش بی‌سابقه واردات نفت چین از ایران در ماه اکتبر

واردات نفت چین از ایران در ماه اکتبر برای سومین ماه متوالی کاهش یافت و به کمتر از ۲۵۰ هزار بشکه در روز رسید. این در حالی است که صادرات نفت روسیه و عربستان سعودی به چین افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

خرید نفت چین از ایران در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ به نازل‌ترین سطح خود پس از توافق هسته‌ای رسید. بر اساس اخباری که از سوی خبرگزاری رویترز منتشر شده، میزان واردات نفت چین از ایران در ماه اکتبر در قیاس با مدت زمان مشابه سال گذشته، کاهشی بالغ بر ۶۴ درصد داشته است.

خبر کاهش واردات نفت چین از ایران در رسانه‌های ایران نیز بازتاب یافته است. خبرگزاری “تسنیم” روز ۶ آذر (۲۷ نوامبر) خبر منتشر شده از سوی خبرگزاری رویترز را بازتاب داده است.

بر اساس این خبر، میزان واردات نفت چین از ایران در ماه اکتبر به کمتر از ۲۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است. باید یادآور شد که روند نزولی واردات نفت چین از ایران از ماه اوت سال جاری آغاز شده بود.

کاهش خرید نفت چین از ایران حتی کمتر از میزانی است که آمریکا برای یک دوره گذار پیش بینی کرده است. چین یکی از هشت کشوری است که برای واردات نفت از ایران از معافیت‌های پیش بینی شده از سوی دولت آمریکا بهره می‌برد.

به دنبال شروع تحریم‌های نفتی  ایران در روز ۵ نوامبر سال جاری، آمریکا برای هشت کشور و از جمله چین معافیت از مجازات‌ها را پیش بینی کرده بود. بر اساس تصمیم آمریکا، چین می‌تواند تا یافتن جایگزینی برای نفت ایران، روزانه ۳۶۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کند.

به این ترتیب، میزان واردات نفت چین از ایران در ماه اکتبر نازل‌تر از میزانی بوده است که از سوی آمریکا تعیین شده است.

افزایش بی‌سابقه واردات نفت از روسیه

میزان تقاضای چین برای نفت خام، برخلاف انتظار و ارزیابی کارشناسان، در ماه اکتبر به بالاترین سطح خود رسید. به‌رغم افزایش نیاز چین به نفت، واردات این فرآورده از ایران کاهش یافت.

به‌موازات کاهش واردات نفت ایران، چین اقدام به خرید بی‌سابقه نفت از روسیه و عربستان سعودی کرده است. روسیه در ماه اکتبر با صدور یک میلیون و ۷۳۰ هزار بشکه نفت در روز، تبدیل به مهم‌ترین تامین کننده نفت خام چین شده است.

به این ترتیب، میزان واردات نفت چین از روسیه در ماه اکتبر سال جاری در قیاس با ماه مشابه سال گذشته، از رشدی معادل ۵۸ درصد برخوردار بوده است.

افزون بر آن، میزان واردات نفت از عربستان نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است. عربستان در ماه اکتبر چهار برابر ایران به چین نفت فروخته است.

منبع: دویچه وله

تاریخ چاپ : 07-09-1397

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + هفت =

بستن