اجتماعی

از کوروش کبیر تا “بلدرچین و برزگر”

پیام دریابی - مدیریت سایت روزپرتال

در تلگرام کلیپی به دستم رسید که آقای خردادیان به مناسبت روز کوروش،  در حال تتوی عکس کوروش بر روی سر خود هستش و اظهار میکند که باید کوروش را پرستید. البته این مطلب توهین به شخصیت ایشان نباشد. چون من نه ایشان را دیدم و نه میشناسم و تنها شناخت من نسبت به ایشان، ویدیو رقص ایشان با آهنگ ” پشت درای بسته” معین آخر فیلم تشیع جنازه هایده در ویدیو های بتاماکس دهه 60 هستش.

نکته ای که برای من در این کلیپ جالب بود، اضافه کردن واژه کبیر به انتهای اسم کوروش به منظور تقدس بخشیدن و فرا زمینی کردن او و همچنین پرستیدن او می باشد. ما ایرانیان در تقدس بخشیدن به آدمها و صفر و یا صد دیدن مسایل ید طولایی داریم. هنگامی که امروز درباره رضا شاه صحبت می کنیم، او را یک شخص بی عیب و سراپا باتدبیر می بینیم. در مورد محمد رضا شاه همینجور. در مورد آیت الله خمینی نیز با اضافه کردن واژه امام به اول اسمش، آنچنان تقدسی به او بخشیدیم که جای هرگونه نقد از ایشان گرفته شد. هاشمی رفسنجانی یک روز خائن به مملکت و یک روز ناجی مردم آزادی خواه و….

کوروش اگرچه در زمانه خویش بر اساس روایتها، در زمانی که علم جامعه شناسی و مکتب های سیاسی رشد آنچنانی نکرده بود، کارهای بزرگی انجام داده است اما این که واژه پرستیدن را به او بچسبانیم اغراق آمیز می باشد. چون پرستیدن و تقلید کردن یعنی تعصب و تعصب راه هرگونه نقد را بر انسان می بندد و انسان را از استفاده نعمتی به نام عقل و شعور محروم میکند. همانطور که امروزه در جوامعی مانند ایران ، عربستان و … با تقدس بخشیدن به پیامبران و دین و اشخاص سیاسی راه نقد بر آنها بسته شده است.

ما ایرانیان همیشه منتظر ناجی بوده ایم که این اخلاق ما ریشه در تاریخ ما دارد. از داستان بهرام گور گرفته تا شعر ابر مرد مشرقی داریوش تا ظهور امام زمان، همیشه دنبال منجی برای رفع مشکلات خودمان گشته ایم.اما زمان عمل برای تغییر، هیچ کداممان مرد عمل نیستیم. اگر ما ایرانیان به کوروش (کبیر) و داستانهای تاریخی کوروش مینازیم و اورا میخواهیم “بپرستیم”! ، کدامیک از رفتارهای امروزه ما مطابق با شخصیت او می باشد که در داستانها آمده است.

مگر نه اینکه کوروش به یهودیان رحم کرد. آیا ما در زندگی روزمره مان به همدیگر رحم می کنیم؟

آیا ما به افغان ها به عنوان شهروندان درجه یک به عنوان یک انسان نگاه می کنیم؟

آیا حقوق زنان در جامعه رعایت می شود؟

آیا ما حقوق طبیعت و حیوانات را رعایت می کنیم؟….

چه خوشمان بیاید و یا نه،ما ایرانیان تنبل و تن پرور می باشیم. ما تاریخ ساز نیستیم ما راوی تاریخ خود هستیم. تاریخی که در طول زمان با توهمات ما در آمیخته شده به طوری که ایرانیان را باهوش ترین، با اخلاق ترین، مهمان نواز ترین ، زیباترین، باتدبیرترین، دلیرترین، غیورترین و…….ترین دیگر می دانیم.

یاد کردن از تاریخ اگر موجب رشد و تعالی گردد نه تنها اشکال ندارد، بلکه بسیار خوب است. اما مشکل از آنجا شروع می شود که ما فقط در حال افتخار کردن به کوروش، داریوش ، رضا شاه و محمد رضا شاه و…هستیم.  خودمان کاری درخور افتخار انجام نمی دهیم، چرا که سخت و نیازمند تلاش است، پس در حالی که روی مبل خود لم داده ایم در تلگرام در مورد عظمت کوروش می نویسیم و در آخر میگوییم ” خدا این آخوندها رو لعنت کنه چی بودیم و چی شدیم….” . گاهی وقتها راه حلهای مشکلات را در داستانهای ساده کودکانه مانند داستان «بلدرچین و برزگر» میتوان پیدا کرد نه در تقدس بخشیدن به شخصیتها و منتظر منجی نشستن.

 

پی نوشت:

داستان «بلدرچین و برزگر»:   داستان از این قرار بود که بلدرچینی با سه جوجه خود در کشتزاری لانه داشت. چون فصل درو شد، یکی از جوجه‌ها پیش مادرش آمد و گفت: مادر امروز شنیدم کشاورز به زنش می‌گفت فردا همسایگان به کمک می آیند و کشتزار را به کمک آنها درو خواهیم کرد. مادر گفت: راحت باشید هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

فردا رسید و هیچ اتفاقی نیفتاد. شب یکی دیگر از جوجه‌ها پیش مادر آمد و گفت: مادر امروز شنیدم که کشاورز به زنش می‌گفت فردا پسرعموهایم به کمک می‌آیند و با کمک آنها کشتزار را درو خواهیم کرد. مادر گفت راحت باشید فردا مزرعه درو نخواهد شد.

و چون دوباره شب فرا رسید، جوجه سوم پیش مادر آمد و گفت: امروز کشاورز به زنش می‌گفت فردا خودمان با هم آستین‌ها را بالا می‌زنیم و مزرعه را درو می‌کنیم. بلدرچین مادر گفت: فردا حتما لانه ما خراب می‌شود و باید اینجا را ترک کنیم. جوجه‌ها پرسیدند مگر این بار با دفعه‌های قبل چه فرقی دارد؟ مادر گفت: تا زمانی که کشاورز به امید این و آن نشسته بود مطمئن بودم کسی او را یاری نمی‌کند، ولی چون خودش تصمیم دارد مزرعه را درو کند، اطمینان دارم مزرعه درو خواهد شد.

منبع: روزپرتال

تاریخ چاپ : 10-08-1397

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − دوازده =

مطالب پیشنهادی

بستن
بستن