اقتصادی

تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تمدید شد

گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم (FATF)، در پایان نشست عمومی خود با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تعلیق اقدامات احتیاطی علیه ایران را تمدید می‌کند و به ایران چهار ماه دیگر برای برآورده کردن انتظارات مهلت می‌دهد.

در این بیانیه در عین حال از این ابراز تاسف شده است که “بخش اعظم برنامه عملیاتی باقی مانده” و انتظار می‌رود که ایران “به سرعت در مسیر اصلاحات پیش برود و به همه نکات باقی‌مانده بپردازد و اقدامات ضروری برای اصلاحات در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را انجام دهد”.

دو سال است که گروه ویژه، ایران را به واسطه “تعهد سیاسی سطح بالا” برای رفع مشکلات در خصوص پولشویی، از فهرست کشورهایی که توصیه می‌شود در رابطه با آنها اقدامات احتیاطی مضاعف انجام شود معلق کرده است.

دولت ایران برای جلب نظر این نهاد لوایحی چهارگانه را به مجلس برده است که در ماه‌های اخیر جنجال‌های زیادی را برانگیختند و با مخالفت‌هایی در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام روبرو شدند.


بیشتر بخوانید:


به تازگی مجلس ایران یک کنوانسیون مرتبط سازمان ملل را تصویب کرده است، اما این کنوانسیون هنوز به تایید نهایی شورای نگهبان نرسیده است.

گروه ویژه اقدام مالی در بیانیه‌اش گفته است که انتظار دارد که ایران تا فوریه ٢٠١٩ (چهار ماه دیگر) قوانین لازم را مطابق با معیارهای این نهاد به تصویب رسانده باشد.

این نهاد می‌گوید در غیر این صورت “اقدامات بیشتری برای محافظت در برابر ریسک‌های ناشی از کاستی‌های نظام مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ایران” انجام خواهد داد.

در ایران محافظه‌کاران منتقد تبعیت از خواسته‌های گروه ویژه اقدام مالی می‌گویند پیروی از سیاست‌های مورد نظر این نهاد به معنی آن است که حکومت ایران دیگر نخواهد توانست از گروه‌های سیاسی مسلحی که به عنوان گروه‌های “مقاومت” می‌شناسد حمایت کند.

آمریکا و اتحادیه اروپا از ایران برای حمایت از گروه‌هایی چون حزب‌الله لبنان و حماس انتقاد می‌کنند و چنین گروه‌هایی را “تروریستی” می‌دانند.

انتقاد دیگر محافظه‌کاران ایرانی از خواسته‌های گروه ویژه اقدام مالی آن است که پیروی از آنها باعث می‌شود که ایران خود در مواردی با تحریم‌های آمریکا علیه نهادها و اشخاص ایرانی همراه شود.

منبع: بی بی سی

تاریخ چاپ : 27-07-1397

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هفده =

بستن