اجتماعی

انتقاد از شوخی توهین‌آمیز و جنسیتی وزیر بهداشت با یک شهروند

گفتگوی تحقیرآمیز وزیربهداشت با مردمیانسالی  که می‌گوید پول درمان فیزیوتراپی همسرش را ندارد، واکنش‌های منفی بسیاری را برانگیخته است. رفتار طعنه‌آمیز وزیر با بیماران کم‌بضاعت سابقه‌دار است.

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت دولت حسن روحانی در جریان سفر به یک منطقه محروم در پاسخ به مردمیانسالی که با درماندگی به وزیر می‌گوید توان پرداخت هزینه سنگین فیزیوتراپی همسرش را ندارد می‌گوید بهتر است خودش فیزیوتراپی کند.

او به این گفته بسنده نمی‌‌کند و در حضور جمع پرشماری که ۱۵ شهریور (۶ سپتامبر) هنگام افتتاح یک مرکز درمانی و آموزشی در شهرستان بجستان در خراسان جنوبی او را همراهی می‌کنند، می‌گوید: «خودت بمال. بمال»

سخنان طعنه‌آمیز وزیر و خنده جمعی که هنگام این گفتگو در محل حضور دارد، ‌بازتاب گسترد‌ه‌ای در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها پیدا کرده است.

فیلمی که از قرار حدود دو هفته بعد از این ماجرا در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده، انتقادهای فراوانی را برانگیخته است تا جایی که حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور ایران اول مهر ماه (۲۳ سپتامبر) در واکنش به آن در حساب کاربری خود در شبکه توییتر نوشته است: «با مردم دردمندمان بهداشتى تر سخن بگوييم. شوخى‌هاى بامزه مان را بگذاريم براى محافل خودمانى تر. بر زخم‌ها نمك نپاشيم.»

این توییت اما پاسخ مناسبی برای منتقدان وزیر بهداشت نبوده و خود موج دیگری از واکنش‌های منفی آنها را برانگیخته است. شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی طعنه وزیر بهداشت را دارای بار جنسیتی می‌دانند و “شوخی” او را “توهین سکسیستی” ارزیابی می‌کنند و خواستار واکنش مقامات مسئول به این طعنه  هستند. برخی دیگر که خود بیمار هستند با اشاره تجربه‌های شخصی‌شان شرح داده‌اند که چرا چنین طعنه‌ای “شوخی” تلقی نمی‌شود.

به کانال روزپرتال در تلگرام بپیوندید

یگانه  خدامی، خبرنگار ساکن ایران در واکنش به سخنان طعنه‌آمیز وزیر بهداشت در توییتر نوشته است: «شوخی وزیر بهداشت با بیماری آدم‌ها منزجرکننده است. من بیمارم و اگر کسی با بیماریم شوخی کنه حالم بد می‌شه.از انجمن دیابت و مربی‌هاش بدم میاد چون برای قابل فهم شدن مطالب با خنده درباره‌ بیماری حرف می‌زنن. اونی که بهش می‌خندی آقای وزیر دردیه که اون آدم باهاش زندگی می‌کنه. بفهم!»

مجری برنامه پایش، برنامه‌ای که در گروه اقتصاد شبکه یک سیما تولید می‌شود هم  در برنامه اول مهر ماه با شرح داستان فیلمی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، وزیر بهداشت را تلویحأ خطاب قرار می‌دهد و می‌گوید:«حرف زدن بلند نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی.»

سایت خبرآنلاین هم دوشنبه دوم مهرماه یک مجموعه فتوطنز از احمدرضا کاظمی را که در کانال طنز “بی قانون” منتشر شده بازنشر کرده که شامل طعنه‌های وزیربهداشت خطاب به بیماران می‌شود.

این فتوطنز از جمله شامل جمله “خودت بساز”، پاسخ وزیر به گله یک بیمار نیازمند داروی کمیاب است. برخورد تحقیرآمیز وزیربهداشت با بیماران کم‌بضاعت و انتقاد از سیاست‌های وزارت‌خانه تحت  نظر او سابقه‌ای طولانی دارد و برای بسیاری از منتقدان وزیر بهداشت فراتر از تعبیر مشاور رئیس‌جمهور ایران، یعنی یک “شوخی بامزه” است.

حسن قاضی‌زاده هاشمی، متخضض چشم‌پزشکی یکی از متمول‌ترین و بانفوذترین چهره‌های کابینه حسن روحانی به شمار می‌رود که رابطه نزدیکی نیز با بسیاری از روحانیون بلندپایه قم دارد. با این حال بسیاری از منتقدان رفتار تحقیرآمیز او با بیماران کم‌بضاعت خواستار واکنش حسن روحانی و برکناری او از وزارت بهداشت شده‌اند.

مجتبی واحدی، روزنامه‌نگار ساکن خارج از کشور خطاب به آنها در حساب کاربری خود نوشته است: «اگر‌روحانی غیرتی شود و وزیر بی شخصیت بهداشت را به خاطر سخنان اخیرش، برکنار کند،‌ به نظر شما جناب وزیر وثیقه یکصد میلیارد تومانی خود برای حسین فریدون را پس میگیرد و خان داداش، باید برگردد زندان؟ یکصد میلیارد تومان یعنی یک‌میلیون وششصد و ۲۵ هزار هزینه فیزیوتراپی شصت هزار تومانی.»

منبع: دویچه وله

تاریخ چاپ : 04-07-1397

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − هفت =

بستن