سلامت

پدری که هر روز به پسرش همبرگر می‌دهد

برنامه “رئیس” بی‌بی‌سی که هر هفته با یک بیزنس‌من‌ گفتگو می‌کند، این هفته با اتان براون، رئیس و صاحب شرکت غذاهای گیاهی “فراتر از گوشت” مصاحبه کرده ا‌ست.

پسر دوازده ساله اتان تقریبا هر روز یک برگر می‌خورد. معمولا از والدین انتظار نمی‌رود که چنین رژیم غذایی را برای فرزندانشان در نظر بگیرند اما اتان از این بابت نگران نیست چون این برگرها در شرکت خود او تولید می‌شوند و کاملا گیاهی هستند.

او می گوید: “پسر من پروتئین خالص دریافت می کند، بدون کلسترول. او به سرعت در حال رشد است و من هم می‌خواهم که این پروتئین به بدن او برسد.”

آقای براون می‌گوید قصد دارد کلمه گوشت را دوباره معنی کند.

این شرکت با پیشینه‌ چهل و چند سال در لس آنجلس، از پروتئین گیاهی برگر، مرغ و سوسیس تولید می‌کند. آن‌ها می‌کوشند که این محصولات مزه و بافتی مشابه گوشت داشته باشد.

سهام شرکت ، پس از راه اندازی برند “فراتر از برگر” در سال ۲۰۱۶ در آمریکا، به برکت مقاله مثبتی که در نیویورک تایمز به چاپ رسید، به سرعت فروش رفت.

 

همبرگر گیاهی
شرکت فراتر از گوشت از فروشگاه‌ها می‌خواهد محصولاتش را در کنار گوشت‌‌های دیگر بگذارند

تاکنون بیش از ۲۵ میلیون برگر “فراتر از گوشت” به فروش رفته و از تابستان امسال تولید آن در بریتانیا و اروپا نیز آغاز شده است. سرمایه گذاران مطرحی چون بیل گیتس صاحب شرکت ماکرو سافت، بیز استون و ایوان ویلیامز صاحبان توییتر و بازیگر مشهور لئوناردو دی‌کاپریو، در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌ا‌ند.

آقای براون می گوید: “هیچ رمز و رازی در تولید این گوشت نیست. گوشت تشکیل شده از اسیدهای آمینه و آب و اگر کسی بتواند این مواد را با بافت و شکل ماهیچه تولید کند، چرا آن را گوشت ننامیم؟”

پیش از آغاز فعالیت “فراتر از گوشت” در سال ۲۰۰۹، آقای براون در حوزه انرژی‌های جایگزین و تولید سلول‌های سوخت هیدروژنی مشغول به کار بود.

او با این که کارش را – به خاطر قابلیتش در کاهش دود اگزوز خودروها- دوست داشت احساس کرد با تمرکز بر کاهش اثرات مخرب زیست محیطی پرورش دام‌ که کره زمین را تهدید می‌کند، می‌تواند مفیدتر باشد.

او همچنین از مردم می‌خواهد تا برای بقا و سلامت بیشتر حیوانات، گوشت کمتری مصرف کنند.

به این ترتیب آقای براون، “فراتر از گوشت” را پایه گذاری و شروع به تحقیق درباره جایگزین کردن مواد گیاهی به جای ترکیبات پروتئین و چربی‌های گوشت کرد.

همبرگر گیاهی
آقای براون نگران تاثیرات مخرب دامداری بر محیط زیست بود

او با دانشمندان دانشگاه میسوری که در زمینه جایگزین‌های گیاهی گوشت تحقیق می‌کردند تماس گرفت و برای تولید یک محصول قابل قبول با آنها به همکاری پرداخت.

آقای براون می گوید: “ما بهترین دانشمندان را به این چالش دعوت کردیم- چالشی برای فهم ماهیت گوشت- و سعی کردیم بفهمیم گوشت چه ویژگی‌هایی دارد تا رفته رفته با استفاده از گیاهان بتوانیم آن را تولید کنیم.”

آقای براون تمام پس انداز خود را به این پروژه اختصاص داد و از خانواده و دوستانش نیز برای تامین منابع مالی بیشتر کمک گرفت.

او می گوید: “در واقع از اعضای خانواده‌ام گدایی کردم. جالب است که آدم برای آنچه می‌خواهد چه کار‌ها که نمی‌کند.”

نخستین محصول همکاری او و این دانشمندان، مرغ تکه‌یی “فراتر از گوشت” بود. محصولی که آن را “فراتر از مرغ” نامیدند.

همبرگر گیاهی
فراتر از برگر برای شبیه سازی رنگ خون از آب لبو استفاده می‌کند

او آنقدر با فروشگاه زنجیره‌ای “هول فود” تماس گرفت تا بالاخره توانست با آنها قرار ملاقاتی بگذارد – چنان که خودش می‌گوید: “واقعا زیاده روی کردم”- این قرار منجر به این شد که محصولاتش در سال ۲۰۱۳ وارد بازار شود. با این همه او هنوز از محصول راضی نبود:

“ما نظر گیاهخواران را جلب کرده بودیم ولی از مصرف‌کنندگان اصلی و غیر گیاه خوار استقبالی شایسته ندیدیم. در نتیجه مجبور شدیم دوباره از اول آغاز کنیم.”

آقای براون در تلاش بود تا با همراهی تیمی از فیزیک‌دانان، زیست‌شناسان و دانشمندان علوم زیستی، فرآورده‌هایی تولید کند که هر چه بیشتر به گوشت واقعی شبیه باشد.

در تلاش برای بهبود روش تولید، به گفته خودش، بزرگترین مشکل این بود که مردم را قانع کند که به این محصول، گوشت تقلبی یا مصنوعی نگویند.

همبرگر گیاهی
یکی از شعبه‌های آنست برگر در لندن از محصولات فراتر از گوشت استفاده می‌کند

او می گوید: “من هرگز به این محصول، گوشت تقلبی نمی‌گویم. ما به یک تلفن همراه تلفن تقلبی نمی‌گوییم. ‌تلفن همراه خیلی بهتر از تلفن ثابت است و ما باید سعی کنیم تا مردم به این باور برسند.”

پرفروش‌ترین محصول این شرکت، “فراتر از برگر” است که به لطف آب لبو بسیار شبیه برگر گوشت گاو است. این محصول حاوی پروتئین نخود فرنگی، روغن نارگیل و نشاسته سیب زمینی است. شرکت‌ها از فروشگاه‌ها می‌خواهند که آن‌ها را در کنار دیگر محصولات گوشتی در یخچال‌ بگذارند.

امروزه این محصول در بیش از ۸۰۰۰ سوپر مارکت در سراسر ایالات متحده و هزاران رستوران در سراسر جهان عرضه می‌شود و در انگلستان نیز در یکی از شعبه‌های زنجیره‌یی “آنست برگر”، به طور آزمایشی استفاده می‌شود.

قرار بود از یک ماه پیش فروش این محصولات در فروشگاه‌های زنجیره‌ای “تسکو” نیز آغاز شود که به اواخر سال موکول شد. “فراتر از گوشت” می گوید: دلیل این تاخیر، تلاش برای هماهنگی میان میزان عرضه و تقاضا در ایالات متحده و کشورهای دیگر است.

به نظر می‌رسد که مصرف کنندگان دریافته‌ا‌ند که این گوشت‌های گیاهی می تواند جایگزین مناسبی برای گوشت باشند.

بر پایه گزارش گروه تحقیقاتی “مینتل” بیش از یک چهارم مردم بریتانیا (۲۶%) ایده تولید چنین محصولاتی را جذاب می‌دانند.

مدیر تحقیقاتی موسسه مینتل در بریتانیا می‌گوید: “این آمار، شرکت‌هایی مانند فراتر از گوشتگ را در جایگاه قدرتمندی قرار می‌دهد که بر پایه آن می‌توان مصرف سرانه گوشت را پایین آورد.”

همبرگر گیاهی
شرکت‌های دیگری هم برگرهای گیاهی تولید می‌کنند

اما طعم این محصولات چقدر خوب است؟ طبق بررسی یکی از وبلاگ‌های غذایی، بیشتر نظرها مثبت است. بسیاری می‌گویند که مز‌ه‌اش شبیه گوشت واقعی است و بعضی ‌نیز مخالفند.

“فراتر از گوشت” اکنون رقبای زیادی دارد. شرکت‌های نوپای بسیاری در این بازار وارد شده ا‌ند. آقای براون می‌گوید: “ما تمام تلاشمان را می کنیم تا در این رقابت پیشتاز باشیم.”

شرکتی که با ۱۰ نفر کارمند از یک آشپزخانه کوچک شروع به کار کرد، اکنون ۲۰۰ کارمند دارد، و به تازگی و با بازگشایی دومین مرکز تولید خود در میسوری، ۲۵۰ فرصت شغلی دیگر نیز ایجاد کرده، ضمن آن‌که یک آزمایشگاه تحقیقاتی هم در لس آنجلس راه‌اندازی شده ا‌ست.

توسعه این شرکت با ۷۲ میلیون دلار (۵۶ میلیون پوند) سرمایه‌گذاری‌های خارجی مقدور شده و آقای براون از سهم خود در شرکت چیزی نمی‌گوید اما می‌گوید “سهم معقولی”دارد.

او که کودکی خود را خارج از واشنگتن گذرانده، می‌گوید که هر روز را مانند یک رویداد ورزشی می‌بیند: “خوب می‌خورد، ورزش می‌کند و مراقبه می‌کند.”

او می گوید هنگام کار تمرکز بسیار بالایی دارد: “زمان اندک است و فرصتی برای حرف زدن نیست، این چیزیست که همیشه به پسرم می‌گویم. نتیجه فوق‌العاده محصول کار فوق‌العاده است.”

منبع: بی بی سی

تاریخ چاپ : 22-06-1397

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

مطالب پیشنهادی

بستن
بستن