سیاسی

صادق‌ زیباکلام: اصلاح‌طلبان محبوبیت خود را از دست داده‌اند

عدم استقبال از رفع حصر برای همه ما زنگ خطر است. این نشان می دهد که چه شکاف عمیقی بین نسل جوان و نظام به وجود آمده است. تا مقطعی این شکاف بین اصولگرایان و نسل جوان بود. اما حالا مثل سیلی که بالا می‌آید ما را با خود می‌برد. اگر این سیل تا چند سال پیش فقط اصولگرایان را گرفته بود حالا دارد اصلاح طلبان را هم از جا می کند.

وعده رفع حصر این بار واکنش‌های دیگری داشت. در هفته جاری حسین کروبی از شنیده خود که تصمیم شورای عالی امنیت ملی برای رفع حصر سخن گفت. وقتی فرزند یکی از محصورین از رفع حصر سخن می‌گوید از همه خبر‌هایی که درباره حصر منتشر شده بیشتر جدی گرفته می‌شود. با همه این‌ها شبکه‌های مجازی چهره دیگری داشت. استقبال‌ها کمتر از گذشته بود و حتی واکنش‌هایی از سر بی‌تفاوتی نیز دیده می‌شد. آن‌هایی که اختلاف اصلاح‌طلبان و اصولگرایان را جنگ زرگری می‌دانستند، این بار محصورین را با همان چوب می‌زدند. نگاهی که شروعش در ناآرامی‌های دی ماه ۹۶ دیده و شنیده می‌شد.

ماجرا از یک جمله اسحاق جهانگیری شروع شد. معاون اول رئیس جمهور هفته گذشته بر ضرورت اتحاد سیاسی تاکید کرده و گفته بود: «اتحاد سیاسی جدی ضرورت امروز ماست. همه مسئولان عالی‌رتبه کشور باید نمایش بزرگی از اتحاد داخلی را به صحنه بیاورند. در همین راستا به فضل الهی در هفته‌های آینده شاهد بخشی از این نمایش خواهیم بود و جریانات و شخصیت‌های نمادین کشور در کنار هم قرار خواهند گرفت.» جهانگیری در این باره توضیح بیشتری نداده بود؛ و سخنش گنگ ماند، اما برخی آن را به موضوع حصر و محدودیت‌های سیدمحمد خاتمی مرتبط می‌دانستند.

الیاس حضرتی، نماینده مجلس که به تازگی هم به عنوان قائم مقام مهدی کروبی در حزب اعتماد ملی شناخته می‌شود در نشست خبری این هفته حزب خود گفت: «تلاش آقای جهانگیری رفع محدودیت‌های آقای خاتمی است تا در جلسه‌ای با حضور بزرگان نظام ایشان نیز حضور داشته باشند و بتوانیم تجلی از وحدت و انسجام را به نمایش بگذاریم.».

اما جدی‌ترین خبری که درباره رفع حصر منتشر شده بود، صحبت‌های حسین کروبی، فرزند حجت الاسلام مهدی کروبی بود. فرزند مهدی کروبی درباره اظهارات جهانگیری به انصاف نیوز گفت: من از یک منبع موثقی پرسیدم که صحبت‌های اخیر آقای جهانگیری به چه علت بوده است، گفتند که در آخرین جلسه‌ی شورای عالی امنیت، مصوب شده است که رفع حصر انجام شود و آن را تمام کنند. این مصوبه تصویب و خدمت رهبری هم فرستاده شده است.

بر اساس قانون اساسی، مصوبات شورای عالی امنیت ملی پس از تأیید مقام رهبری قابل اجرا است. اگر ایشان مصوبه شورای عالی امنیت ملی را تایید کنند ممکن است رفع حصر زودتر از ۱۰ روز هم به انجام برسد. اما این احتمال نیز وجود دارد که مجموعه نظام با رفع حصر موافق نباشد. آن موقع نه تنها در ۱۰ روز آینده بلکه ممکن است قفل حصر در روز‌های بعد از آن نیز باز نشود.

اما تابناک، سایت نزدیک به محسن رضایی نوشته: “شنیده شده است، در صورتی که کار طبق پیش بینی و برنامه ریزی صورت گرفته دنبال شود، به منظور نمایش وحدت ملی در کشور و رفع برخی دلخوری‌ها بین سیاسیون، تا عید قربان اقدامات لازم در خصوص رفع حصر «میر حسین موسوی و مهدی کروبی» انجام خواهد شد و «سید محمد خاتمی» نیز در جلسه بزرگان نظام رسما حضور پیدا خواهد کرد. ”

این بار از رفع حصر استقبال نشد

رفع حصر از مطالبات اصلاح‌طلبان از روحانی در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ بود. با وجود آنکه زمزمه رفع حصر برای طرفداران این مطالبه نویدبخش بود، اما خیلی مورد استقبال جامعه قرار نگرفت. شبکه‌های اجتماعی که همیشه بعد از خبر‌های مربوط به حصر نمایانگر استقبال کاربران از رفع حصر بود دیروز فضای دیگری داشت. کاربران زیادی نسبت به رفع بی تفاوت بودند. تعدادی از توئیت‌های این کاربران را می‌خوانید.

“آیا با رفع حصر دانشجوی دکترای فلان رشته در میدان انقلاب دست‌فروشی نخواهد کرد؟ یا که مادری توانِ خرید دوچرخه برای پسر ۱۲ ساله اش میسر خواهد شد؟ آن‌هایی که از اصلاحات پیراهن عثمان ساخته بودند چه؟ برای دیگر زندانیان سیاسی یقه خواهند درید؟ ”

کاربر دیگری نیز می‌نویسد: “آیا با رفع حصر ۳۰ سال ازبهترین سال‌های جوانیِ به فنا رفته من برمیگرده؟ آرزو‌های خواهرم چی؟! که بخاطر عدم توانایی تهیه جهیزیه آرزوهاش نقش برآب شد، برمیگرده؟ پدرم که زیرفشار چک برگشتی و ورشکستگی بازار خودکشی کرد، برمیگرده؟ مادرم چی؟ که بخاطر نداشتن پول دَوا مجبور شد بزنه آمپول هوا! ”

در مقابل عده‌ای هم به این نوع اظهار نظر‌ها واکنش نشان می‌داند. یکی از کاربران نوشته: “هیچوقت فکر نمی‌کردم روزی خبر رفع حصر بیاد و مردم اینطور محصورین رو مسخره کنند … آقایانِ سال ٩٤ و ٩٦، آقایانی که موسوی را نردبان خود کردید و رئیس جمهور و نماینده شدید؛ مقصر اول و آخرِ مسخره شدن میرحسین و کروبی شما هستید. ”

صادق زیبا کلام

محصورین در آتش از بین رفتن محبوبیت اصلاح‌طلبان می‌سوزند

صادق زیباکلام، تحلیلگر مسائل سیاسی به فرارو می‌گوید: قبول دارم که وقتی صبحت از رفع حصر می‌شود اشتیاقی که سال گذشته وجود داشت دیگر به چشم نمی‌خورد. انگار نه انگار که خبری باشد. زمانی در محافل دانشگاهی بزرگترین انتقادی که به آقای روحانی می‌شد این بود که روحانی برای رفع حصر هیچ کاری انجام نداده است. اما الان آقای روحانی تمام شده است. ماههاست که از این جریان عبور شده است.

این فعال سیاسی معتقد است: اصلاح‌طلبان محبوبیت خود را از دست داده‌اند. او می‌گوید: در مصاحبه‌ای گفته ام که اگر آقای خاتمی به جای دو بار دویست بار هم بگوید تکرار می‌کنم اتفاقی که در اسفند ۹۴ افتاد دیگر رخ نمی‌دهد. بگذارید خودم را مثال بزنم. من خودم می‌دانم که محبوبیتم به شدت کاهش پیدا کرده است و نمی‌دانم که نیمه دوم سال آینده چگونه به مردم بگویم در انتخابات شرکت کنید. بی اثر و خنثی شدن «تکرار» خاتمی، ریزش محبوبیت اصلاح‌طلبان و عدم استقبال از رفع حصر هرکدام حلقه‌های یک زنجیرند. این زنجیر، زنجیره محبوبیت اصلاح طلبان است. محصوران و زندانیان سیاسی هم به آتش افت محبوبیت اصلاح‌طلبان می‌سوزند.

زیدآبادی: چرا اصلاح‌طلبان بايد از قدرت كنار بروند

از اعتراضات دی شروع شد

زیباکلام می‌گوید: آغاز موجی که بخشی از محبوبیت اصلاح طلبان را با خود برده، اعتراضات دی ماه ۹۶ است. برای خیلی از اصلاح‌طلبان، اعتراضات دی ماه ۹۶ تمام شده است. اما اینکه از مساله رفع حصر استقبال نمی‌شود از پیامد‌های بلندمدت ناآرامی‌های دی ماه ۹۶ است. آن اعتراضات و شعار‌ها باید ما را به فکر فرو می‌برد. منظورم از «ما» حکومت نیست. ناآرامی‌ها باید اصلاح طلبان را ویژه به فکر می‌برد. اما متاسفانه ما غفلت کردیم، به فکر نرفتیم و حاصلش این شد که در چشمان بسیاری از جوانان و نسل‌های بعد از انقلاب تفاوت زیادی بین ما و اصولگرایان وجود ندارد. آن‌ها در بهترین حالت ما را فقط یک درجه بهتر از اصولگرایان توصیف می‌کنند.

قصور از خاتمی، تاج‌زاده و زیباکلام است او ادامه می‌دهد: گناه اصولگرایان که سر جای خودش است، اما ما اصلاح‌طلبان هم بی‌گناه نبودیم. ما هم نتوانستیم دیالوگی بین خود و نسل جوان برقرار کنیم و مدافعین خوبی برای نظام و انقلاب باشیم. بزرگترین دلیل اینکه محبوبیت زیباکلام دچار ریزش می‌شود این است که صادق زیباکلام می‌گوید باید از طریق تغییر و اصلاحات در داخل نظام جلو برویم و هرگونه که خدشه‌ای به تمامیت نظام، ما را به عقب می‌برد. اینکه رسما به من می‌گویند شما سوپاپ اطمینان نظام هستی یا دست همه شما در یک کاسه برایم تلخ و ناگوار است، اما در چند ماه گذشته بار‌ها آن را شنیده ام. من نمی‌توانم من وتو و بی بی سی فارسی را مقصر بدانم. اتفاقا قصور از سیدمحمد خاتمی، مصطفی تاج زاده، صادق زیباکلام و … است.

به اعتقاد زیباکلام، عدم استقبال از رفع حصر برای همه ما زنگ خطر است. این نشان می‌دهد که چه شکاف عمیقی بین نسل جوان و نظام به وجود آمده است. تا مقطعی این شکاف بین اصولگرایان و نسل جوان بود. اما حالا مثل سیلی که بالا می‌آید ما را با خود می‌برد. اگر این سیل تا چند سال پیش فقط اصولگرایان را گرفته بود حالا دارد اصلاح طلبان را هم از جا می‌کند.

این تحلیل گر مسائل سیاسی می‌گوید: متاسفانه آن زمان که رفع حصر می‌توانست، یک آشتی و تفاهم بین نسل جوان و نظام به وجود آورد، دوستان آن را عقب نشینی و یک جور شکست تلقی کرد و پیش خود فکر کرد نباید به اوپوزیسیون رو بدهیم. اما شاید اگر رفع حصر یک سال پیش صورت می‌گرفت می‌توانست کمک کند که این حالت سرخوردگی و پشت کردن به نظام به وجود نیاید. آن موقع می‌توانست یک نور در انتهای تونل نشان دهد. اما نسل جوان حالا می‌گوید ما دیگر کاری نداریم؛ می‌خواهید اصلاحات کنید می‌خواهید نکنید. اینکه نسل جوان یک نظام از آن دست بشوید یک فاجعه است.

منبع: فرارو

تاریخ چاپ : 12-05-1397

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

بستن