اجتماعی

مردان و جلوگیری از بحران میانسالی

تا همین اواخر، بحران میانسالی مردان زیاد جدی گرفته نمی شد و با آن به صورت طنز با عنوان « دوران چلچلی مردان» یاد می کردند. اما روبرو شدن با سنینی از عمر که جسم شروع می کند به خستگی بیشتر، ریسک کمتر، جا برای شوخی نمی گذارد. بی دلیل نیست که مثلا در انگلیس میزان خودکشی مردان ۴۵ تا ۵۹ ساله، یک سوم همه خودکشی کشور را در بر گرفته است.

اجازه دهید از دید دکتر David Fraser به  راه حل هایی اشاره کنیم که به مردان میانسال کمک می کند از این مرحله بحرانی عبور کنند:

۱- به افرادی که وضع بدتری دارند کمک کنید

شاید در وهله اول به نظر برسد مردان میانسال، وقتی خودشان نیازمند هستند چطور می توانندد به کمک دیگران بشتابند؟ مردانی که دچار بحران هویت میانسالی هستند اگر بتوانند توجه و دقت شان را صرف کسانی کنند که با مشکلات خیلی سخت تری دست به گریبان هستند می توانند مسیر  متلاطم خودشان را بهتر از همیشه ببیند و بر اساس آن اقدام کنند.

۲- درد خودتان را تبدیل به راز نکنید

مردان دنیای جدید از نظر  مخفی کردن مشکات شان، فرق چندانی با قدیمی ترها ندارند چون معمولا مردان قادر به تشریح مشکلات عاطفی شان نیستند. به آنها نه تنها یاد نمی دهند بلکه حتی به طور ضمنی می گویند مردانی که راز دل و مشکل شان را بر زبان می آورد افراد ضعیفی هستند.

برای شروع به سمت  یک دوست خوب و کمابیش منطقی بروید و بدون هیچ ملاحظه ایی مشکل تان را با او در میان بگذارید. بعدها کم کم یاد می گیرید بدون هیچ شرم و گناهی، درخواست حمایت و مشورت داشته باشید.

۳- شغل و درامد یک مرد همه هویتش نیست

برای اغلب مردان، دستاوردی که در زندگی داشته اند بخش قابل توجهی از اعتماد به نفس و هویت شان را شامل می شود. ولی حداقل در طی سه دهه گذشته می بینیم که شغل ها قرار نیست ثابت باشند. ادمها در سنین مختلف راه و شغل و حتی تخصص شان را عوض  می کنند.

حتی مردانی که در شغل و حرفه شان خیلی موفق بودند به نقطه ایی می رسند که بالاتر از آن نخواهند رفت و چه بسا همه چیز در حال ریزش می گردد. پس دست از این ایده بردارید که حتما در یک سطح معین از توقع  شغل و حرفه بایست می رسیدید. حالا که نشد خودتان را سرزنش نکنید و فکر نکنید شکست خورده اید. شما به هر حال انسانی با تجربیات فراوان هستید و این ربطی به پول  و درآمد ندارد.  

۴- بگذار زندگی تو، روایت داستان خودت باشد

با این همه خبر جنگ و خشم طبیعت و ناهنجاری های اجتماعی و تبلیغ مداوم بدبختی ها در رسانه ها، ، شانس داشتن یک نگا مثبت خیلی سخت است. بخصوص اگر سن ما بالا رفته باشد و نگرانی های خودمان هم برای تامین مالی و عاطفی بیشتر شده است.

مردان میانسال هر طور شده باید بین اخبار تهیه شده و پخش شده در ذهن بشر  توسط رسانه ها و نگاه شخصی خودشان تفاوت قائل شوند. آنها نماینده شرکت های جهانی هستند. مردان میانسال بهتر است با دقت بیشتری از بین اخبار بد، نشانه های شاد و مثبت را برگزینند.

۵- به سالخوردگان مشورت کنید

مردان میانسالی که درگیر مسائل و مشکلات هستند به طور غریزی به گذشته و جوانی خود رجوع می کنند. انها مدام با اما و اگر سعی می کنند  فقط تصمیمات قبلی را مرور کنند و  … در صورتی که بهتر می شود برای مشورت به افرادی که مرحله میانسالی و بحرانش را از سر گذرانده اند رجوع کنند.   

منبع: مرد روز

تاریخ چاپ : 21-02-1397

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 15 =

بستن