سیاسی

تنش لفظی بین وزیر ارتباطات و رییس پدافند غیر عامل بر سر تلگرام

رئیس سازمان پدافند غیر عامل جمهوری اسلامی با انتقاد از “حمایت‌نکردن از شبکه‌های داخلی” می‌گوید، سرورهای تلگرام که در یکی از ساختمان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دارند، به جای شبکه‌های داخلی در اختیار هاتگرام و طلاگرام قرار گرفته‌اند.

غلامرضا جلالی با اشاره به ناآرامی‌های ماه‌های اخیر، “سوءاستفاده از ضعف مدیریت درشبکه های اجتماعی” را علت “اقدامات ضد امنیتی و بهم‌ریختن شهرها و درگیری مردم در حوزه های مختلف” برشمرده است.

تلگرام بارها اعلام کرده بود که در ایران سرور ندارد. پیش از فیلترشدن این پیام‌رسان اما شبکه‌ای از سرورها در داخل وظیفه تحویل محتوا (شبکه CDN) به کاربران را بر عهده داشتند، تا سرعت افزایش و هزینه‌ها کاهش یابد.

در پاسخ به این ادها وزیر ارتباطات اعلام کرد:

متعجبم که چرا همواره برخی افراد با صحبت های نادرست، برای کشور هزینه تراشی می کنند. البته ما در مقام مسئول خودمان را ولو به این حرف ناروا، مسئول می دانیم و ایجاد شفافیت می کنیم و وظیفه خودمان می دانیم که پاسخ دهیم.

او ادامه داد: شاید نشود دزدی ابرها را ثابت یا رد کرد اما نبودن سرور در طبقه نهم ساختمان امام را می شود ثابت کرد. ما امروز از روابط عمومی خواسته ایم ساعت 2، از خبرنگاران دعوت کند تا بروند و طبقه نهم ساختمان امام را بازدید کنند و نتیجه را به قضاوت افکار عمومی بگذارند.

وزیر ارتباطات افزود: در حال در بحث فضای مجازی، تصمیم گیر و  مدیریت کننده و هماهنگ کننده مرکز ملی فضای مجازی است. ما هم نظرات خودمان را در این خصوص داده ایم؛ در دی ماه نظر خودمان را درباره نسخه های غیررسمی تلگرام گفته ایم؛ یک بار اطلاعیه دادیم.

آذری جهرمی در خصوص اظهارات پیرامون نسخه های غیررسمی تلگرام افزود: برخی یک بار می گویند سرور در طبقه نهم است، یک بار می گویند اینترنتش را وزارت ارتباطات تامین می کند. خوب، همه اینترنت کشور را ما تامین می کنیم. نمی شود حرف های بی ربط بزنیم و صحبت هایی مطرح کنیم که مبنایی نداشته باشد.

او درباره حمایت از پیام رسان های بومی هم گفت: کسی که مدام می رود مصاحبه می کند خودش بگوید در راستای حمایت از پیام رسان های بومی چه کار کرده؟ نمی شود که مدام مطالبه بکنیم و حرف بزنیم و بگوییم لنگش کن، فضای جامعه این تیپی است.

منبع: روزپرتال

تاریخ چاپ : 25-04-1397

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

بستن