سیاسی

تله جنگ‌جولان

وقایع گاهی چنان شتاب می‌گیرند که تیزبین‌ترین ناظران هم ممکن است به اشتباه بیفتند. دقیقا در چنین لحظاتی است که باید زنهار داد و زنهار شنید. حمله‌های موشکی به سوریه و متعاقب آن حمله موشکی به اسرائیل و گذر 20 فروند از موشک‌های شلیک‌ شده از گنبد آهنین، در تقارن با دیدار نتانیاهو و پوتین اتفاق می‌افتد. اتفاقات مهمی در سیاست بین‌الملل که با خروج آمریکا از برجام رنگ دیگری به‌خود می‌گیرد. کشمکش‌ها و درگیری در سوریه چند سال است ادامه داشته اما هیچ‌گاه التهاب منطقه چنین بالا نبوده است. خروج آمریکا از برجام و واکنش منفی جهان به این خروج غیرمنطقی، ترامپ و اسرائیل را بهت‌زده کرد. برنامه ترامپ در ابتدا این بود که می‌تواند از برجام با هزینه ایران خارج شود، اما وقتی اروپا به سخت‌ترین زبان دیپلماتیک واکنش نشان داد، به میدانداری نتانیاهو تلاش می‌کند آینده را به شکل دلخواه درآورد. در حالی که ایران به صراحت عنوان کرده که در روزهای آینده به زبانی صریح با اروپا مذاکره می‌کند، در حالی که ایران به چیزی کمتر از تضمین‌های واقعی برای ماندن در برجام رضایت نخواهد داد، آینده دلخواه ترامپ و نتانیاهو برهم زدن اجماعی است که بر علیه خروج آمریکا از برجام شکل گرفته و نیز جلوگیری از دیپلماسی فعال ایران در ارتباط با اروپا برای ماندن در توافقنامه‌ای تضمین‌شده. چنین است که اسرائیل همه تلاشش را به کار می‌برد تا بتواند هم در صف حامیان ایران شکاف ایجاد کند و هم ایران را به واکنشی شتابزده و ترغیب کند و دقیقا از همین رهگذر است که باید دقت بالایی در کار آورد برای کشف بازی نامیمون حریف حوصله داشت. رژیم صهیونیستی در تلاش است که ایران را وارد بازی جنگ کند. چه بسا عبور موشک‌ها از فراز شهرها و رخنه در گنبد آهنین موجب خوشحالی راستگرایان لیکود و جنگ‌طلبان صهیونیست باشد.

سرد و گرم شدن اروپایی!

از لحظه‌ای که همه کشورهای اروپایی درگیر در برجام با یک زبان خشم خود را از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام به زبان آوردند تا زمانی که یکی بعد دیگری ایستادند و یک‌صدا ایران را محکوم کردند، فاصله به اندازه‌ای کوتاه بود که هر ذهن آگاهی را به چنین رنگ‌به‌رنگ شدنی حساس می‌کند.

آنهم درست بعد از آنکه اویگیدور لیبرمن در همایش امنیتی در شهر هرتزلیا اسرائیل اظهار می‌کند: اسرائیل همه زیرساخت‌های ایران در سوریه را مورد هدف قرار داد. مطرح کردن زیرساخت‌های ایران در سوریه در حالی اتفاق می‌افتد که ایران از همان اولین روزهای درگیری در سوریه بر حضور مستشاری خود تاکید کرده است. در طول این سال‌ها که دولت سوریه با گروه‌های مسلح تکفیری درگیر بود، هرگاه که اسرائیل فرصتی به دست می‌آورد وارد حریم هوایی سوریه می‌شد و مناطقی را بمباران می‌کرد. در همه این مدت هرگز ایران واکنشی نشان نداد چرا که می‌دانست بازی در سوریه آنقدر پیچیده شده که خویشتنداری در کار آورد. با این همه ماجرای اخیر کم‌کم رنگ دیگری به خود می‌گیرد. روس‌ها به عنوان یکی از اضلاع مثلثی که با ایران و ترکیه ساخته شده، همکاری‌های استراتژیک با ایران را کنار گذاشته و طرفین را به خویشتنداری توصیه می‌کند! آن هم در شرایطی که در همین موشک‌باران اخیر، ارتش سوریه اعلام کرده که مراکز ارتش اسرائیل در منطقه جولان را بمباران کرده است. به نوشته ایسنا؛ ولادیمیر پوتین پیام‌های اطمینان‌بخشی به بنیامین نتانیاهو داده و از او خواسته از تنش موضع با ایران امتناع کند. پوتین تاکید کرده است، سیاست روسیه در سوریه همسو با منافع اسرائیل در منطقه است.

تله جولان برای ببر!

تندروها در همه‌جای جهان یکسان فکر می‌کنند. تندروها نمی‌توانند تندروی نکنند. آنها موجودیت خود را با تنش و کشمکش گره زده‌اند و حتی اگر روزی متوجه شده باشند که در تندروی اشتباه کرده‌اند، از آنجا که موجودیتی مفروض به تندروی دارند، نمی‌توانند از راه رفته بازگردند. ایران اسلامی در محاصره کشورهایی است که بویی از استقلال سیاسی نبرده اند و قرن‌ها با مردمسالاری و صندوق رای فاصله دارند. این کشورها نمی‌توانند استقلال ایران را تاب آورند. نتانیاهو عنوان می‌کند که حملات اسرائیل به سوریه حامل یک پیام واضح به بشار اسد بوده که اگر ارتش سوریه علیه این کشور عمل کند، اسرائیل با آن مقابله خواهد کرد اما بلافاصله اضافه می‌کند: ما در حال یک جنگ دنباله‌دار هستیم و سیاست ما روشن است؛ به نیروهای ایرانی اجازه نخواهیم داد برای حمله به ما در سوریه پایگاه ایجاد کنند. این جمله در کنار حضور مستشاری ایران در سوریه که قدمت آن به سال‌های دفاع مقدس برمی‌گردد، در کنار حمایت ناگهانی اروپا از اسرائیل و محکوم کردن ایران، نشان می‌دهد که هم برای ایجاد خلل در برنامه ایران برای ادامه برجام برنامه‌ریزی می‌شود و هم جنگ‌طلبان رژیم صهیونیستی تلاش می‌کنند پای ایران را در «تله جنگ سوریه» گرفتار کنند. وقتی نتانیاهو می‌گوید: در صورت بمباران تل‌آویو، تهران را با جنگنده‌هایش می‌زند، می‌توان تصور کرد که هر موشک سرگردانی که از قضا از گنبد آهنین گذر کند و در نقطه‌ای حساس فرود بیاید، می‌تواند بهانه‌ای برای آغاز درگیری باشد. از این زاویه است که شتاب سرسام‌آور اتفاق‌های چند روز اخیر معنای غریبی به‌خود می‌گیرد؛ رئیس جمهورآمریکا در کنار جمهوریخواهان و اسرائیل و کشورهایی در منطقه از درگیر شدن ایران در یک رویارویی سخت خوشحال می‌شوند… نکته این است.

منبع: روزنامه آرمان

تاریخ چاپ : 22-02-1397

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =

بستن