سیاسی

بلوفی تو خالی برای فرار از واقعیت

حسن روحانی در بخش از سخنان خود در جمع ایرانیان مقیم سوئيس، با اشاره به اینکه "آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند"، ایالات متحده را تلویحا تهدید کرد و گفت: «آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید ».

این صحبتهای تهدید آمیز از زبان حسن روحانی رییس جمهور ایران بیان شده است. جای بسی تعجب است که رییس جمهوری که مدعی حقوقدان بودن میکند از طبعات حقوقی تهدید بستن تنگه هرمز آگاهی ندارد و یا شاید مشاوران امور بین الملل او هم مانند مشاوران اقتصادیش علم و آگاهی کافی برای مشاوره دادن به ایشان را ندارند.

در مورد این ادعا، گفتن همین نکته کافی خواهد بود که اگر ایران بخواهد خللی در رفت و آمد کشتی های تجاری از تنگه هرمز ایجاد کند، مطمئنا اجماع بین المللی خطرناکی علیه ایران ایجاد خواهد شد که نتیجه آن فراتر از تحریمهای کمرشکن قبل از توافق هسته ای خواهد بود و میتواند ایران را به ذیل فصل۷ منشور ملل متحد ببرد. همچنین ایران از این کارت و بلوف تو خالی خود از جمله مین گذاری تنگه هرمز و… بارها و بارها در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد استفاده کرده است اما هیچگاه در مرحله عمل، توانایی اجرای این تهدید را نداشته است.

ضمنا نوع تحریمها این دوره به شکلی خواهد بود که خریداران به انتخاب خود و برای دوری از اقدامات تنبیهی آمریکا از خرید نفت ایران انصراف میدهند. در این حالت هیچ کشوری را به زور نمیتوان مجاب کرد که از ایران نفت خریداری کند.

متاسفانه حلقه معیوب و ناآگاه کارشناسان سیاسی و اقتصادی در ایران و عدم شناخت درست آنها از روایط بین المللی همیشه شرایط و برخوردهای ایران را در عرصه بین المللی به بدترین نوع رفتار دیپلماتیک سوق می دهد. همانطور که در زمان احمدی نژاد ، دولت اومعتقد بود تحریم بانک مرکزی ایران غیر ممکن است اما همانطور که دیدیم ، بانک مرکزی ایران تحت تحریم آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفت.

اگرچه روحانی میداند که ایران هیچگاه توانایی اجرایی کردن این تهدیدات را ندارد که اجرایی کردن آن دیوانگی محض خواهد بود و باید در عقل سیاستمداران ایرانی واقعا شک کرد اما روحانی با طرح این تهدیدات توخالی درقلب اروپا بدنبال رسیدن به اهداف خود در داخل ایران میباشد. یکی از این اهداف منحرف کردن افکار عمومی از وضعیت پیچیده اقتصادی داخلی با دادن مانور قدرت و هدف دیگر خوشحال کردن اصولگرایان و تندروها و خرید تیتر کیهان به نفع خود می باشد. نامه سردار سلیمانی به روحانی گواهی بر هدف دوم او میباشد.

——–

متن کامل نامه سردار سلیمانی به روحانی

منبع: مدیریت سایت روزپرتال

تاریخ چاپ : 13-04-1397

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سیزده =

بستن