سیاسی

بحران آب و پرسش نوه دکتر عباس عراقچی از پدربزرگش

شهریور ۹۳ بود و اوج مذاکرات هسته‌ای.تندروها هم جریان «دلواپس‌ها» را علیه مذاکرات به راه انداخته بودند و درحالی‌که نه توافقی صورت گرفته و نه برجامی در کار بود، آن‌ها فریاد «وا خیانتا» به راه انداخته بودند. وزارت خارجه همایشی یک‌روزه پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای برگزار می‌کند با شرکت شماری از مسئولین و دانشگاهیان. بنده هم با ارائه مقاله‌ای در آن همایش شرکت کرده بودم. سخنرانی‌ام بیشتر درباره این موضوع بود که اساساً هسته‌ای علیرغم این‌همه هزینه‌های سنگین برای آنچه در قالب هزینه‌های خودش و چه در قالب هزینه تحریم‌ها بر اقتصاد کشور، چه دستاوردی برای رشد و توسعه اقتصادی کشور در برداشته؟

من بعد از سخنرانی‌ام ماندم چون می‌خواستم سخنرانی‌های مسئولین هسته‌ای دوران آقای احمدی‌‌نژاد را بشنوم. آخرین سخنران، آقای دکتر عباس عراقچی بودند که گفتند زمان بیشتری برای سخنرانی‌شان می‌خواهند و در عوض به پرسش حضار پاسخ می‌دهند. سؤالات غالباً از جانب مخالفین مذاکرات بود. جلسه تقریباً به پایان رسیده بود که بنده دستم را بردم بالا. دکتر عراقچی ابراز محبت کردند و گفتند اگرچه با نظراتم در خصوص برنامه هسته‌ای کشور موافق نمی‌باشند اما برایم احترام قائل‌اند. من هم ازایشان تشکر کردم و سؤالم را مطرح کردم (یادتان باشد که سال ۹۳ بود و هنوز بحران آب جدی نشده بود). گفتم جناب عراقچی خداوند به شما عمر باعزت دهد. فرض بگیریم ۲۰ سال دیگر که شما بازنشسته شده‌اید یکی از نوه‌هایتان که خیلی هم به او علاقه‌مند هستید از شما بپرسد که «بابابزرگ این هزینه‌های هنگفت میلیاردی که شما خرج هسته‌ای کردید و این سازمان عریض و طویل هسته‌ای با پنجاه‌هزار حقوق‌بگیر که به راه انداختید، فکر نمی‌کنید اگر آن هزینه‌ها را برای تأمین آب مملکت نظام می‌کرد، مردم ایران امروز خوشبخت‌تر نبودند؟»

جالب‌تر از نگاه آقای عراقچی با آن چشمان مشکی زیبایشان به من، نگاه تندروها و دلواپسان بود. فکر کنم اگر مقدسات را به زیر سؤال برده بودم کمتر به خشم می‌آمدند تا که در مورد «بت بزرگ» انرژی هسته‌ای (که حق مسلم ما بود) سؤال کردم. دکتر عراقچی مکثی کردند و سپس پاسخ دادند «به‌هرحال آقای دکتر زیباکلام هسته‌ای تصمیم جمعی نظام بوده و تصمیم این یا آن دولت یا یک جریان سیاسی نبوده». نمی‌دانم آیا بیست سال دیگر به نوه‌شان هم همین پاسخ را خواهند داد؟

البته نوه دکتر عراقچی نمی‌دانند که برخلاف هسته‌ای، از سرمایه‌گذاری بر روی آب نمی‌شد علیه آمریکاستیزی بهره‌برداری کرد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + چهار =

بستن