اقتصادی

ایران رکورد زد : ریال ایران بی ارزش‌ترین واحد پول جهان شد

روند سریع سقوط ارزش ریال ایران، این واحد پولی رو به بی ارزش‌ترین واحد پولی در جهان تبدیل کرد. در حالی که تا روز شنبه 23ژوئن، روپیه اندونزی، بی ارزش‌ترین واحد پول جهان بود، اما سقوط آزاد ریال ایران باعث شد تا در روز یکشنبه24 ژوئن، بی ارزش‌ترین واحد پول جهان شود.

اکنون هر دلار آمریکا معادل 8.765.01روپیه اندونزی است، این در حالی است که در بازار آزاد ایران، هر دلار آمریکا در ساعاتی به حدود 10.034.59ریال هم رسید.

نابسمانی بازار ارز در ایران، بازار را هم به هم ریخته و احتمال اعتصاب‌ها و اعتراض‌ها را بالا برده است.روز سه‌‌شنبه محدوده پل حافظ شلوغ بود. در این منطقه موبایل فروشان پاساژ علاء الدین و چهار سوق، با تعطیل کردن مغازه‌های خود، اعتراضی علیه بالا رفتن نرخ ارز به راه انداختند. دیگر کسبه هم به موبایل فروشان پیوستند.این روند باعث شد محمد جواد آذری جهرمی در گفت‌وگوی خبری با تلویزیون رسمی ایران، از بنگاه‌هایی سخن بگوید که با دریافت ارز دولتی 4200تومانی، موبایل وارد کردند اما آن را نفروختند.او پس از این سخنان، فهرست این بنگاه‌ها و مقدار ارز دریافتی توسط آن‌ها را منتشر کرد.

با وجود همه تلاش‌های دولت اما، سقوط ارزش ریال در برابر ارزش‌های خارجی و بالا رفتن قیمت طلا ادامه دارد؛ پدیده‌ای که بیش از پیش بر اقتصاد ایران فشار می‌آورد.این در حالی است که هنوز تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران آغاز نشده است، تحریم‌هایی که با بیرون رفتن ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران (برجام)قرار است از سر گرفته شود.صنعت نفت و بانک مرکزی ایران، بخشی از اهداف این تحریم‌ها هستند.

با وجود این‌که کشورهای اروپایی و همچنین روسیه و چین، تا کنون بر بقا در توافق هسته‌ای (برجام)تاکید دارند، اما شرکت‌های خارجی بسیاری به خاطر نگرانی از تحریم شدن از سوی ایالات متحده، با بازار ایران خدا حافظی کردند.

منبع: العربیه

تاریخ چاپ : 04-04-1397

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

بستن