سیاسی

انتخابات عراق: آیا ایران برنده واقعی این انتخابات خواهد بود؟

برای اولین بار از سال ۲۰۰۳ که نیروهای تحت رهبری آمریکا بعد از هجوم به عراق صدام حسین را سرنگون کردند بار دیگر جشنواره بهاری سنتی موصل برگزار شد.

سازمان دهندگان این جشنواره می گویند که برگزاری مجدد آن نماد تولد دوباره شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق است و بسیار موفقیت آمیز بوده است.

پس از جنگ سال گذشته دولت عراق با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) اکثر نقاط این شهر به ویرانه تبدیل شده است.

دانشجویان رشته هنر به روی یک دیوار پنجاه متری آثار تاریخی شهر نظیر مسجد نوری که توسط داعش ویران شد و کارخانه سیمان را که اکنون دوباره به کارافتاده است، نقاشی کردند.

در این جشنواره جوانان با حمل پرچم عراق و دختران خردسال با لباس هایی به شکل عروس و پسران با اونیفورم نظامی رژه رفتند.

اما پشت سر آنها رزمندگان واقعی، سربازان بازنشسته عراق که با داعش جنگیده بودند، واحدهای زبده ارتش عراق و داوطلبان بسیج مردمی (حشد شعبی ) حرکت می کردند.

بودجه بسیج مردمی (حشد شعبی ) که مبارزه شدیدی علیه گروه های افراطی جهادی انجام داده است از سوی ایران تامین می شود.

بهار امسال می تواند فصل تولد دوباره شهر موصل و شاید تمامی عراق باشد.

 

گرچه باقیمانده نیروهای داعش گه گاه دست به بمب گذاری و حمله و گریز می زنند اما خونریزی هایی که به صورت یک روال عادی عراق درآمده بود متوقف شده است و امنیت این کشور بهبود فراوان یافته است.

اما همه چیز بستگی به انتخابات ۱۲ ماه مه ( ۲۲ اردیبهشت) عراق دارد .

هرکسی که به سمت نخست وزیری انتخاب شود با چالش های سختی روبروست که شامل بازسازی عراق و اقدام موثر جهت جلوگیری از جنگ های فرقه‌ای داخلی عراق می شود.

برای دستیابی به این اهداف انتخابات عراق باید دولتی را به روی کارآورد که تمام گروه های مختلف عراق به آن اعتماد داشته باشند.

برای کشوری که شاهد کشتارهای خونین فرقه‌ای بوده است تشکیل چنین دولتی آسان نخواهد بود.

عراقی ها می توانند از فهرست هایی که اکثرا شامل شخصیت های شناخته شده سنی و شیعه است نامزدهای مورد نظر خود را انتخاب کنند. اما کردها فهرست خود را دارند.

سه تن از نامزدهای محبوب سمت نخست وزیری همگی شیعه هستند.

حیدر عبادی نخست وزیر کنونی عراق در راس فهرست نصر است که انتظار می‌رود بیشترین آرا در این انتخابات را به دست آورد اما به دلیل نظام انتخاباتی عراق آقای عبادی به تنهایی قادر به تشکیل دولت اکثریت نیست و باید با احزاب دیگر ائتلاف تشکیل دهد که پروسه آن احتمالا ماه ها به طول خواهد انجامید.

 

به نظر بسیاری در عراق هادی عامری رقیب اصلی و جدی آقای عبادی است.

هادی عامری در راس فهرست فتح قرار دارد که به صورت شاخه سیاسی بسیچ مردمی و هوادارانش در آمده است.

به اعتقاد هادی عامری و ائتلاف فتح، مردم عراق قدردانی خود از فداکاری های بسیج مردمی در جنگ با داعش را نشان خواهند داد.

سومین نامزد اصلی نوری مالکی ،نخست وزیر سابق عراق است که در سال ۲۰۱۴ در پی تصرف موصل و دیگر نقاط سنی نشین عراق از سوی داعش، مجبور به کناره گیری شد.

سیاست های فرقه گرایانه نوری مالکی چنان باعث بیگانگی سنی های عراق شد که بسیاری از آن ها به استقبال داعش رفتند اما بعد از رفتار بی رحمانه این گروه نظر سنی ها تغییر کرد اما داعش خلافت اسلامی را اعلام کرده بود.

گذشته نوری مالکی احتمالا مانع ازانتخاب او به نخست وزیری خواهد شد اما نوری مالکی که از قدرت زیادی برخوردار است احتمالا می خواهد که نقش تعیین کننده داشته باشد.

عراق پس از سال ها رنج و عذاب به دوران خوب نیاز دارد که به نظر خوش‌بینان به آینده عراق این انتخابات می تواند نقطه عطفی در اوضاع این کشور باشد.

یکی از احتمالات خوش‌بینانه این است که حیدر عبادی برای دومین بار به سمت نخست وزیری انتخاب شود و با تلاش فراوان بتواند شکاف میان فرقه های مختلف را از میان بردارد البته بهبود اقتصاد به این تلاش ها کمک خواهد کرد.

اما عراق کنونی کشوری است پراز اسلحه، کینه و انتقام‌جویی که همیشه می تواند خطرناک باشد.

سنی هایی که من با آن ها صحبت کردم از پیروزی احتمالی بسیج مردمی (حشد شعبی ) و هادی عامری رهبر آن بیمناکند.

هادی عامری با شیعیان ایران رابطه بسیار نزدیکی دارد که از نظر او بسیار طبیعی است.

نزدیکی به ایران همچنین باعث می شود که ایرانی ها با کمک دوستانشان در بسیج مردمی به صورت قوی ترین نیروی خارجی در عراق در آیند.

آمریکایی ها هم در عراق نیرو دارند.

تصمیم دونالد ترامپ به خروج از برجام زمینه بعضی از مشکلات در عراق را فراهم آورده است.

عراق بعد از صدماتی که از زمان حمله آمریکا و متحدانش در سال ۲۰۰۳ تاکنون متحمل شده، در وضعیتی قرار دارد که از آسیب مصون نیست.

اگر این انتخابات به نتیجه قابل قبول اکثریت مردم عراق و تشکیل دولتی که مردم از آن بیم نداشته باشند، منجر شود آنگاه فرصت بازسازی و آشتی ملی به دست خواهد آمد اما متاسفانه نمی‌توان در این مورد اطمینان داشت.

منبع: بی‌بی‌سی

تاریخ چاپ : 22-02-1397

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + نه =

بستن