صفحه اول لیست پرتال های داخلی لیست پرتال های خارجی
گزیده اخبار آخرین اخبار آلبوم عکس
گزیده اخبار -  اجتماعی
 • منبع:  / تاریخ:28-12-1396

   دکتر عبدالکریم سروش: آلزایمر ملی!

  بسیاری از مردم به‌تقریب می‌دانند که سلجوقیان پس از غزنویان آمدند و خوارزمشاهیان پس از سلجوقیان ، اما من دانشجویانی را دیده‌ام که نمی‌دانستند نهضت ملی نفت در زمان رضا شاه بود یا پسرش..ایرانیان ، قطعه‌هایی از تاریخ را هزار بار شنیده‌اند و می‌دانند ، اما تمایلی به شنیدن مهم‌ترین بخش‌‌های تاریخ معاصرشان ندارند.

 • دکتر عبدالکریم سروش: آلزایمر ملی!
 • منبع: روزنامه قانون / تاریخ:27-12-1396

   برزخ پروژه‌هاي آبي

  بحران خشكسالي تنها براي اصفهان نيست و این معضل یقه وزیر نیرو را نیز گرفت

 • برزخ پروژه‌هاي آبي
 • منبع: جهان صنعت / تاریخ:27-12-1396

   ملت پشت تلگرام ایستاده!

  چند روز پیش یکی از مسوولان فضای مجازی کشور گفته بود: سال جدید اتفاقات جدیدی در مورد فضای مجازی خواهد افتاد‌. دیروز هم یکی از نمایندگان مجلس گفت: منابع موثقی گفته‌اند که در سال جدید تلگرام فیلتر می‌شود‌. قبل از هر چیز می‌خواستم بگویم نترسید نترسید‌. ما پشت تلگرام ایستاده ایم‌. تلگرام که کافه نیست بروند درش را ببندند!

 • ملت پشت تلگرام ایستاده!
 • منبع: جهان صنعت / تاریخ:27-12-1396

   عیدی محافظه‌کاران به مردم برای سال 97؛ / هجوم برای بستن تلگرام

  هجوم دوم برای محدود ساختن فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در ایران آغاز شده است. پس از ناآرامی‌های زمستان گذشته به ویژه نهادهای امنیتی تلاش زیادی کردند تا همه شبکه‌های اجتماعی که از خارج کشور کنترل می‌شوند مسدود شود و شبکه‌های داخلی جایگزین آنها شوند. اما شبکه‌های داخلی با وجود دوپینگ‌های متعدد نتوانستند پاسخگوی مخاطبان ایرانی باشند به ویژه آنکه احتمال سانسور و رهگیری محتوا از جانب دستگاه‌های نظامی و امنیتی، شهروندان ایرانی را نسبت به استفاده از شبکه اجتماعی وطنی بدگمان کرده بود. حال و در آستانه عید نوروز که به ویژه استفاده از شبکه‌های اجتماعی و تلفن‌همراه به شدت افزایش می‌یابد و بسیاری از شهروندان ایرانی از شبکه‌های اجتماعی برای تبادل تصاویر، فیلم و اطلاعات استفاده می‌کنند محافظه‌کاران افراطی که نهادهای نظامی- امنیتی آنان را پشتیبانی می‌کنند بسیج شده‌اند تا با تحت فشار قرار دادن دولت، زمینه را برای هر چه محدودتر کردن شبکه‌های اجتماعی و به طور مشخص بستن تلگرام آماده سازند.

 • عیدی محافظه‌کاران به مردم برای سال 97؛ / هجوم برای بستن تلگرام
 • منبع: تلگرام محسن رنانی / تاریخ:26-12-1396

   افسانه‌ پیل و پراید (نوشته ای از محسن رنانی)

  برطبق یک عادت زشت و خودپسندانه، من معمولا در پایان هر سال، تحلیلی از وضعیت اقتصاد سیاسی کشور می‌نوشته‌ام و پیش‌بینی‌هایی از آینده می‌داده‌ام. امسال اما چون از مهرماه اعلام کرد‌ه‌ام که برای مدتی از نوشته‌های اقتصاد سیاسی پرهیز می‌کنم و بیشتر به موضوعات توسعه‌ای می‌پردازم (تا وقتی که اعتیادم به «تحلیل همه چیز از نگاه اقتصاد سیاسی» درمان شود)، تصمیم گرفتم به جای نوشته خودم، یکی از بهترین و جامع‌ترین تحلیل‌هایی که در سال ۱۳۹۶ درباره وضعیت موجود کشور از دیگران شنیده یا خوانده‌ام را به عنوان تحلیل برگزیده سال معرفی کنم.

 • افسانه‌ پیل و پراید (نوشته ای از محسن رنانی)
 • منبع: روزنامه آرمان / تاریخ:26-12-1396

   حاجی فیروز‌های تحصیل‌کرده

  اگر روزگاری حاجی فیروزها پیام‌آور شادی بودند و با آواز کوبه‌ای می‌خواندند «حاجی فیروزه، سالی یه روزه، همه می‌دونن، منم می‌دونم، عید نوروزه، سالی یه روزه.» حالا دیگر حاجی فیروزها دل و دماغی ندارند و صرفا با سیه‌رویی به‌دلیل بیکاری و حتی با داشتن مدارک دانشگاهی در گوشه‌وکنار شهر پرسه می‌زنند تا مردم دم عید اسکناسی کف دستشان بگذارند. این وصف حال بیکاران جامعه است که فلسفه حاجی فیروز را زیر سوال برده است. «آرمان» در این گزارش حرف‌های تلخ حاجی فیروزها را در آستانه سال نو بازتاب می‌دهد.

 • حاجی فیروز‌های تحصیل‌کرده
 • منبع: روزنامه آرمان / تاریخ:24-12-1396

   دست‌اندازی به آب‌های ژرف، ممنوع!

  «بحران آب و دیگر هیچ! » اگر بنا به نگارش گزارشی در ارتباط با بحران آب باشد، این تیتر شاید یکی از برازنده‌ترین‌ها باشد. واقعیت این است که هر چه بر میزان بحران آب در کشور افزوده می‌شود، به همان نسبت به نیستی نزدیک می‌شویم. پررنگ شدن بحران آب در کشور بحران‌های متعدی را پدید می‌آورد که مهاجرت‌های زیست‌محیطی تنها نمونه کوچکی از آن است. وضعیت آشفته منابع آبی در استان‌ سیستان‌و‌بلوچستان مسئولان این استان را بر استفاده از آب‌های ژرف ناچار کرد. حال سوال آن است که آیا این شیوه را می‌توان برای سایر استان‌های کم‌آب ایران نیز استفاده کرد و اساسا استفاده از آب‌های ژرف تا چه میزان توجیه منطقی و علمی دارد؟

 • دست‌اندازی به آب‌های ژرف، ممنوع!
 • منبع: عصر ایران / تاریخ:23-12-1396

   استیون هاوکینگ درگذشت

  سه فرزند هاوکینگ با صدور بیانیه ای اعلام کرده اند او بامداد امروز در خانه اش در کمبریج درگذشته است.

 • استیون هاوکینگ درگذشت
 • منبع: اسپوتنیک / تاریخ:21-12-1396

   اعلام مقصر سقوط هواپیمای تهران - یاسوج

  سازمان هواپیمایی ایران با انتشار گزارش مقدماتی سقوط هواپیمای پرواز تهران-یاسوج به انجام عمل قلب باز خلبان این پرواز و بی توجهی هواپیمایی آسمان به این محدودیت اشاره کرده است.

 • اعلام مقصر سقوط هواپیمای تهران - یاسوج
 • منبع:  / تاریخ:20-12-1396

   حوادث ورزنه اصفهان، زنگ خطری برای مسئولان کشور است / تبخیر امنیت آبی

  جراحتی که غلبه تفکر سازه‌ای در مدیریت آب کشور بر رابطه‌ بین اقوام ایرانی نهاده را نمي‌توانيم فراموش کنیم. تاكنون درگيري‌هاي بسياري بر سر آب در كشور رخ داده است اما اتفاقي كه در ورزنه رخ داد، زنگ خطري براي مسئولان كشور است. فلات مركزي ايران تشنه است و عطشي تمام‌نشدني براي بلعيدن آب سرشاخه‌هاي كارون دارد. در اين سال‌ها هرچه خواسته، به او آب داده‌اند

 • حوادث ورزنه اصفهان، زنگ خطری برای مسئولان کشور است / تبخیر امنیت آبی
 • منبع: روزنامه بهار / تاریخ:20-12-1396

   ما دهه شصتی‌هاي پررو

  از وقتی خبرگزاری فارس نظرش رو با تحریف صحبت‌های جهانگیری اعلام کرده که شما دهه شصتی‌ها هر جا پا می‌ذارید مشکل ایجاد می‌کنید، سعی کردیم به خودمون بیایم و به مشکلاتی که باعثش هستیم خوب فکر کنیم. شاید بفهمیم دغدغه این خبرگزاری فهیم و صادق چیه. البته ماها چون کاری نداریم اگه سرمون تو گوشی نباشه معمولا در حال فکر کردن هستیم

 • ما دهه شصتی‌هاي پررو
 • منبع: روزنامه آرمان / تاریخ:20-12-1396

   احتمال فوران آتشفشان دماوند

  شناخت کافی نسبت به این کوه وجود ندارد. دماوند شبیه مریضی است که هیچ‌خبری از حالش نداریم. چند روز گذشته گزارشی از مطالعات پژوهشگران ایالات‌متحده درباره فعالیت‌های آتشفشانی کره زمین منتشر شد که بر اساس این گزارش دور جدیدی از فعالیت‌های آتشفشانی در راه است و یکی از قله‌های پرخطر در فهرست تهیه شده توسط این پژوهشگران نیز قله دماوند اعلام شده‌است.

 • احتمال فوران آتشفشان دماوند
 • منبع: بی‌بی‌سی / تاریخ:17-12-1396

   روند کاهش تصاعد دی اکسید کربن در بریتانیا ادامه دارد

  میزان تصاعد دی اکسید کربن در بریتانیا به سطحی که آخرین بار در سال ۱۸۹۰ ثبت شد کاهش پیدا کرده است، زمانی که برای اولین بار در فوتبال پنالتی زده شد.

 • روند کاهش تصاعد دی اکسید کربن در بریتانیا ادامه دارد
 • منبع: مرد روز / تاریخ:15-12-1396

   خودارضایی در بین متاهلین

  ازدواج در درجه اول این ایده را در ذهن تداعی می کند که با خود رضایت جنسی هم خواهد آورد. دومین فکری که به سرعت در ذهن خطور می کند این است که متاهلین خودارضایی نمی کنند. در آخرین تحقیق مفصلی که در این زمینه تهیه شده است و در برگیرنده آماری است که از حدود ۱۶ هزار زن و مرد جمع آوری شده است نشان می دهد افرادی که درشریک جنسی ثابت دارند هم خودارضایی می کنند.

 • خودارضایی در بین متاهلین
 • منبع: فرارو / تاریخ:14-12-1396

   انتقادات تند گلستان از شاملو و دولت‌آبادی

  به‌راستی کسی دوست ندارد حماقت‌هایی برملا شود که سالیانی است در فرهنگ ما رسوب کرده و به آن خو کرده‌ایم، یا از آن ارتزاق می‌کنیم. حال آن‌که وظیفه و رسالت روشنفکر برملاکردنِ حماقت‌های آدمی‌ست، چه فرقی دارد این حماقت‌ها از آنِ چه کسانی یا چه دارودسته‌ای باشد.

 • انتقادات تند گلستان از شاملو و دولت‌آبادی
 • منبع: روزنامه ابتکار / تاریخ:14-12-1396

   نت‌های ایرانی در بیم و امید جاودانگی

  حسین علی‌شاپور، خواننده موسیقی اصیل ایرانی، در گفت‌وگویی که با امیرحسین مدرس در برنامه «بیست و پنج» گفته بود: «اگر به گونه‌ای پیش برود که محتوای آواز پسرفت کند و تمرین و تدبر را کم کنند آینده موسیقی ایرانی آینده خوبی نیست و امثال من، دست تنها کاری نمی‌توانند بکنند بلکه موسیقی باید دغدغه باشد نه اینکه تنها ۱۰ روز فستیوال فجر داشته باشیم. چه بسا کنسرتی که در جشنواره برگزار کنیم در برخی شهرها اجازه اجرا نداشته باشد و اگر افرادی که دغدغه آواز دارند تنها بمانند آن وقت آینده خوبی نخواهیم داشت». اما آیا واقعا موسیقی اصیل ایرانی در چند دهه آینده به فراموشی و زوال سپرده می‌شود.

 • نت‌های ایرانی در بیم و امید جاودانگی
 • منبع: بی‌بی‌سی / تاریخ:14-12-1396

   نتایج نودمین مراسم اسکار

  نودمین مراسم سالانه اعطای این جوایز در هالیوود لس آنجلس به میزبانی جیمی کیمل کمدین آمریکایی برگزار شد.

 • نتایج نودمین مراسم اسکار
 • منبع: فرارو / تاریخ:13-12-1396

   عباس عبدی: شاخص‌های ما فروپاشی اجتماعی را نشان می‌دهد/ وضعیت پوشش زنان در حال تبدیل شدن به یک بحران است

  سال ۹۶ با آغازی پرنشاط و پرهیاهو، انتخاباتی را ثبت کرد که امیدهای جامعه به بهبود اوضاع را افزود اما در واپسین روزهای سال، بخشی از جامعه، سرخورده و ناامید در پی روزنه ایست که بر آن بیاویزد بلکه از رنج بگریزد. آمارهای اقتصادی و هشدارهای جامعه شناسان، خبرهای خوبی ندارند و گفتمان فاجعه و بحران، جامعه را دربرگرفته است. آیا راه حلی برای برون رفت از وضعیت کنونی وجود دارد؟

 • عباس عبدی: شاخص‌های ما فروپاشی اجتماعی را نشان می‌دهد/ وضعیت پوشش زنان در حال تبدیل شدن به یک بحران است
 • منبع: عصر ایران / تاریخ:13-12-1396

   روز قشنگ آزادی / یادداشت محسن رنانی درباره حضور زنان در استادیوم ها

  به گمانم در این مورد به فوتبال جفا شده است. من امروز ورزشگاه آزادی را بداخلاق‌تر از خیابان‌های شهرها نیافتم. اگر می‌شود به زنانمان اجازه دهیم که به خیابان‌ها بروند و خرید کنند و رانندگی کنند، می‌شود به آن‌ها اجازه داد که به ورزشگاه هم بروند.

 • روز قشنگ آزادی / یادداشت محسن رنانی درباره حضور زنان در استادیوم ها
 • منبع: تجارت فردا / تاریخ:11-12-1396

   مروری بر سرگذشت متولدین دهه ۶۰ / سیاهه یک دهه

  بیست میلیون و سیصد و هفتاد یک هزار و یکصد و بیست و دو نفر. این، تعداد افرادی است که در سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۹ متولد شدند و جمعیت موسوم به «دهه‌شصتی‌ها» را تشکیل می‌دهند. مردان و زنانی که در یکی از سخت‌ترین شرایط اقتصادی کشور طی قرن حاضر شمسی در کنار دهه ۱۳۲۰، و شاید حتی دشوارتر از آن در برخی سال‌ها، چشم به جهان گشودند و سال‌هاست حکایت‌شان صراحتاً یا ضمنی، در فیلم‌های تلویزیونی، لطیفه‌های شبکه‌های اجتماعی و مباحثجمعیت‌شناسی، جامعه‌شناسی و اقتصاد مطرح می‌شود. باوجود آنکه معمولاً بحثدرباره متولدین این دهه با گزاره‌های احساسی و روایت نوستالژیک همراه می‌شود، سخنان سال‌های اخیر کارشناسان و اقتصاددان‌های مطرح، و به طور خاص مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور، سویه بحثرا به سمت شناخت بیشتر اثرات تحول جمعیتی دهه ۱۳۶۰ شمسی و سپس نحوه مدیریت آثار آن سوق داده است.

 • مروری بر سرگذشت متولدین دهه ۶۰ / سیاهه یک دهه
 • منبع: زومیت / تاریخ:10-12-1396

   حقایق جالب فیلم Forrest Gump - فارست گامپ

  در این مطلب به بیان برخی حواشی و حقایق جالب فیلم فارست گامپ (Forrest Gump) به کارگردانی رابرت زمکیس و با اقتباس اریک راث از رمانی به همین نام، نوشته‌ی وینستون گروم خواهیم پرداخت.

 • حقایق جالب فیلم Forrest Gump - فارست گامپ
 • منبع: روزنامه آفتاب یزد / تاریخ:09-12-1396

    در این مملکت شش میلیارد تومان پیدا نمی‌شود؟!

  هیاهو برای شش میلیارد! این هیاهوها برای تامین نکردن کانکس مورد نیاز مردم زلزله‌زده غرب کشور درحالی است که حداقل قیمت خرید یک کانکس چهار متری ساده بدون سرویس بهداشتی و حمام سه میلیون و 300هزار تومان و کانکس شش متری، چهار میلیون و 200هزار تومان تمام می‌شود. یکی از شرکت‌های سازنده این کانکس‌ها که آنها را به مناطق زلزله‌زده ارسال می‌کند، معتقد است که کانکس‌های ارسالی بدون حمام و سرویس بهداشتی بوده و ساخت آنها باید جدا انجام شود که قیمت هر کابین آن دو میلیون و دویست‌ هزار تومان است.

 • در این مملکت شش میلیارد تومان پیدا نمی‌شود؟!